RECENZIA: Genesis Xenon 330 + Genesis Carbon 500 XXL TANK je herné príslušenstvo za rozumnú cenu

RECENZIA: Genesis Xenon 330 + Genesis Carbon 500 XXL TANK je herné príslušenstvo za rozumnú cenu

Poľská spoločnosť Genesis je vo svete počítačov známa ako výrobca cenovo dostupného príslušenstva, ktoré zaujme predovšetkým nenáročných používateľov. Napriek nízkej cene sa však snaží poskytnúť maximum výbavy a prvky, ktoré by ste bežne mohli nájsť o kategóriu vyššie. My sa v recenzii pozrieme na hernú myš Xenon 330, ktorú nám Genesis zaslal na test spolu s podložkou Carbon 500 XXL.

Balenie

Myš prišla zabalená v dizajnovo podarenej šedo-červenej škatuli. Okrem vyobrazenia samotnej myši láka výrobca už na obale aj jej hlavnými prednosťami, ktorými sú napríklad optický senzor PixArt PAW3212 či mikrospínače Huano. Samotný dizajn balenia mi až nápadne pripomínal produkty GXT od spoločnosti Trust, kto od koho opisoval však nie je podstatné. Po rozbalení krabice nájdeme okrem blistra s myšou iba informačný leták. Obsah balenia je teda jednoduchý, vzhľadom na cenu sa mu však nedá nič vyčítať.

Dizajn a konštrukcia myši

Dizajn myši je navrhnutý pre úchop pravou rukou. Na ľavej strane je základňa rozšírená a ponúka ergonomickú oporu pre palec. Rozmery sú z môjho pohľadu univerzálne, najlepšie však myš bude sedieť do stredne veľkej ruky s „claw“ úchopom. Keďže ide o štandardnú drôtovú myš, pripojenie je realizované pomocou USB 2.0 konektora a k myši vedie 1,8 metra dlhý opletený kábel. Ten je celkom ohybný a vďaka tomu nebude na stole prekážať. Lícovanie jednotlivých komponentov je napriek zameraniu na nízku cenu ukážkové a taktiež som nikde nenarazil na tvary či plochy, ktoré by mi pri držaní myši akokoľvek prekážali. Na oboch stranách myši sa nachádzajú tri pásiky s nastaviteľným RGB podsvietením.

 

Čo sa týka ovládacích prvkov, Xenon 330 ponúka celkovo osem tlačidiel. Okrem štandardných troch sú tu teda aj tlačidlá na navigáciu vpred a vzad a dve tlačidlá na zmenu DPI. Tu by som sa ešte pozastavil nad použitými spínačmi pre hlavné tlačidlá. Výrobca použil mikrospínače Huano, ktorých životnosť presahuje desať miliónov stlačení a ktoré sa bežne nachádzajú aj v myšiach drahších o desiatky eur. Za to teda Genesisu patrí pochvala. Tlačidlá majú príjemný chod a mierne tuhšiu charakteristiku, čo príde vhod najmä pri hraní FPS, kde tieto spínače ponúkajú lepšiu kontrolu nad dávkovaním streľby. Na spodnej strane sa vedľa optického senzora nachádza tlačilo na zmenu režimov podsvietenia. Tu je možností neúrekom a pokiaľ by vám nevyhovovali prednastavené profily, je možné si podsvietenie nastaviť podľa vlastných predstáv v ovládacom softvéri.

Podložka Genesis Carbon 500 XXL TANK

Samostatnú kapitolu si zaslúži podložka Carbon 500 XXL, ktorú nám Genesis poslal na recenziu spolu s myšou. Ide o látkovú podložku s rozmermi 80x30cm s motívom tanku, ktorá je vhodná pre všetky typy senzorov. Rozmery podložky tak postačia aj na použitie pod klávesnicou, prípadne pod notebookom. Celkové prevedenie pôsobí veľmi kvalitne, po okraji je hrubý lem a spodná strana je vyhotovená z protišmykovej gumy, takže na stole drží ako prilepená. Podložka je taktiež impregnovaná proti poliatiu kvapalinou a tak by mala vydržať aj drsnejšie zaobchádzanie. V čase písania recenzie ju ponúkalo len veľmi málo obchodov, podarilo sa mi ju však nájsť za cenu približne 12 eur, čo je vzhľadom na rozmery extrémne priaznivá cena. Aj tu teda Genesis predviedol, že kvalitný produkt nemusí stáť veľké peniaze.

Používanie a software

Výrobca vybavil myš optickým senzorom PixArt PAW3212 s rozlíšením 4000 DPI. Ten spadá skôr do nižšej triedy senzorov. Normálne používam na hranie myš za niekoľkonásobok ceny testovaného kúsku, napriek tomu som si na zmenu bez problémov zvykol a hranie s touto myšou mi nerobilo žiaden problém. V hrách ako je Counter-Strike: Global Offensive sú rozdiely medzi myšami badateľné asi najviac. Použitý senzor sa nevie veľmi dobre vysporiadať s prudkými pohybmi a taktiež mu chýba presnosť, ktorú poskytujú drahé herné myšky. Nároční hráči však zrejme nehľadajú príslušenstvo v tejto cenovej hladine a tak nemá zmysel hľadať tu kritiku. S prihliadnutím na cenu však bude Genesis Xenon 330 plniť aj túto úlohu dôstojne.

K ovládaciemu softvéru nemám žiadne výhrady. Pracuje veľmi rýchlo a nemal som s ním žiadne problémy. Okrem štandardných možností - nastavenie DPI, citlivosti kurzora a rýchlosti scrollovania - umožňuje aj veľké množstvo možnosti nastavenia podsvietenia, funkcií jednotlivých tlačidiel, makier či nastavenie rýchlosti odozvy (polling rate). Nedokážem si teda asi predstaviť nič, čo by bolo potrebné na myši nastaviť a softvér by to nedokázal. Je teda zjavné, že Genesis sa napriek nízkej cene myši snaží poskytnúť čo najväčšiu pridanú hodnotu.

Naše hodnotenie

Genesis Xenon 330 je myš, ktorá sa snaží zaujať predovšetkým pomerom cena/výkon. V čase písania recenzie sa v slovenských internetových obchodoch ponúkala za cenu už od približne 15 eur. To je naozaj hodnota, u ktorej je na zváženie, či je produkt vôbec súci na herné využitie. Napriek tomu však ide o myš, ktorá bude nenáročnému hráčovi bez problémov stačiť a navyše ponúkne pekný dizajn a kvalitné spracovanie. Ak teda hľadáte myš v tejto cenovej hladine, nevidím žiaden dôvod, prečo si nevybrať práve Xenon 330.

Klady

  • kvalita konštrukcie a kábla
  • ergonomický tvar a pohodlné držanie
  • jednoduchý softvér na nastavenie myši
  • nastaviteľné RGB podsvietenie
  • výborná cena

Zápory

  • občasné nepresnosti v snímaní povrchu

Informácie o produkte

Genesis Xenon 330

  • Kategória: Myši
  • Orientačná cena: 15 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk