RECENZIA: ADATA HD725 2 TB - Veľký kapacitou, odolný prevedením

RECENZIA: ADATA HD725 2 TB - Veľký kapacitou, odolný prevedením

 

Rok čo rok sme svedkami neustáleho zvyšovania výkonu vo všetkých zariadeniach. Od smartfónov cez počítače až po herné konzoly. Výkon by bol bežným ľuďom ale absolútne na nič, pokiaľ by tieto zariadenia nedisponovali aj dostatočným úložným priestorom. Aj kapacita úložísk, samozrejme, neustále rastie, no v dnešnej dobe má stále viac ľudí problémy s veľkým množstvom súborov, o ktoré síce nechce prísť, ale nepotrebuje ich každý deň. Odpovedí na tento problém je viac, no tentokrát sme si (respektíve ja sám), za riešenie vybrali externý 2,5-palcový harddisk ADATA HD725 s kapacitou 2 TB. Toto totiž nie je tradičná recenzia produktu, ktorý by nám do redakcie zaslala niektorá zo spoločností, ale produkt, ktorý som si osobne vybral a zaplatil pre moje špecifické potreby.

Pozrime sa najprv na základný problém, ktorý som potreboval vyriešiť. V domácnosti síce disponujem zariadením typu NAS, no na tom sa momentálne nachádzajú iba tie najdôležitejšie a pre mňa najkritickejšie súbory ako sú súkromné fotky, záloha mojej tvorby (ako písanej, tak vo video formáte) a nejaké tie filmy spolu s hudbou (hoci tie sú tam skôr pre potreby pohodlnosti a možnosť streamovať ich na iné zariadenia na domácej sieti). Ako vášnivý hráč mám však naozaj rozsiahle knižnice hier na viacerých distribučných platformách ako Steam, GOG, Uplay, či Origin a keď si už raz nejakú hru cez môj zastaraný VDSL internet stiahnem, nerád ju mažem, hoci som ju už dlhšie nehral. Nie tak dávno som však v počítači presedlal na čisto SSD disky a tie, hoci sú naozaj rýchle, nie sú vo vysokých kapacitách cenovo stále také dostupné. Odpoveďou pre tento problém, pokiaľ som nechcel kupovať nové disky s vysokou kapacitou do NAS-ka a opätovne doň nahrávať všetko, aj mimo hier, bol externý disk, ktorý ponúka príjemný kompromis medzi rýchlosťou, bezpečnosťou, kapacitou a cenou. A ak by mal ešte aj nejaký bonus navyše, tak by som sa určite nebránil. Po dlhšom browsovaní a prezeraní si ponúk na slovenských e-shopoch nakoniec padol výber na model ADATA HD725.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balenie bežných výrobkov spoločnosti ADATA je už tradične nudné, no pri produkte ako externý disk je tento fakt možno aj dobrým znakom. To najdôležitejšie sa predsa ukrýva vnútri bielej krabičky z papiera a plastu. Po rozbalení som ale menej potešený, pretože zadná strana disku pozostáva z čierneho plastu. Hoci chápem pohnútky za plastovým spodkom –snaha o ochranu povrchov, na ktoré bude disk pokladaný a dlhšia životnosť disku samotného. Uvítal by som ale celokovové telo už len kvôli dizajnovému prvku. Inak je disk na svoje rozmery robustný a nemali by mu vadiť menšie pády alebo neupevnené prenášanie v batožine.

Komponenty a parametre

Vnútri odolnej krabičky s názvom HD725 sa, aspoň podľa programu CrystalDiskInfo, ukrýva disk Seagate ST2000LM007. Ide o 2,5-palcový kúsok s kapacitou 2 TB, rýchlosťou otáčok 5400 RPM a vyrovnávacou pamäťou 128 MB. Podporuje štandard USB 3.1 a napájanie, ako je už tradíciou pri 2,5-palcových diskoch, zvládne jeden USB kábel. Na dnešnú dobu a pre moje potreby je to naozaj postačujúca kapacita a aj parametre síce neohúria, no nemali by ničím sklamať. Celkové rozmery, hmotnosť a najmä hrúbka disku, ktorá je až 21 mm, sú o dosť väčšie ako rozmery bežných externých 2,5” diskov, no HD725 zato prichádza s tým bonusom, ktorý som pri vyberaní z množstva diskov hľadal. V ADATA tento disk totiž vybavili nielen bežnou odolnosťou voči otrasom či schopnosťou prežiť pád z až 1,8-metrovej výšky, ale pri správnom uzatvorení gumenej záklapky sa disk stane prachuvzdorným a takmer vodoodolným.

Aj preto sa môže pochváliť certifikáciou IP68, ktorá by mala udržať uložené dáta v bezpečí nielen v naozaj prašných prostrediach, ale dokonca aj minimálne 120 minút pri ponorení v hĺbke 2 metrov. Osobne so sebou tento disk, samozrejme, neplánujem brať na túry do kameňolomov alebo si ho pripevňovať k plavkám pri šnorchlovaní. Väčšinu svojho života asi strávi na poličke medzi ostatným úložiskami a elektronikou. Ale v porovnaní s najlacnejším 2 TB diskom na stránkach predajcu so zeleným ufónom bol drahší len o 6 eur. A táto pridaná funkcionalita sa za tých pár peňazí definitívne oplatí. Jedinú možnú výčitku, ktorú by som na tento disk mal, hoci v tomto smere nie je jediným, pri ktorom som na niečo také narazil, je jeho základné formátovanie, ktoré je stále v systéme FAT32. Táto recenzia by nemala slúžiť ako článok na vysvetľovanie rôznych formátov úložných priestorov, no FAT32 formát bol už dávno nahradený formátmi exFAT či NTFS, pretože trpí viacerými neduhmi. Ako hlavný spomeniem možnosť nahrávať jednotlivé súbory len do veľkosti cca 4 GB, čo znamená, že pre moju hernú knižnicu by bol tento formát nepoužiteľný. Rýchle preformátovanie do NTFS, ktoré tak či tak robím pred každým testovaním, však tieto problémy vyriešilo.

Testovanie

Disk bol najprv defragmentovaný a naformátovaný systémom NTFS a následne naň bol odzrkadlený operačný systém Windows 7 Pro a súbory zaberajúce 76,8 GB, čo zodpovedá bežnému používateľskému počítaču. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD.

HD725 nie je po stránke rýchlostí takmer ničím výnimočný, no s prihliadnutím na jeho cenu sú jeho výsledky, najmä po stránke rýchlostí zápisu, keď zvládol vo viacerých testoch poraziť aj oveľa drahšie kúsky, stále zaujímavé.

Naše hodnotenie

Externé disky nie sú častou témou zapálených diskusií, nemajú svoju bázu vášnivých fanúšikov, ani nedokážu hory prenášať. No v dnešnom svete, kde sa takmer všetko točí okolo dát, majú svoje miesto. Firme ADATA sa s diskom HD725 podarilo priniesť produkt, ktorý zaujme odolným dizajnom, postačujúcou kapacitou a rýchlosťou, a hlavne poteší zákazníkov po finančnej stránke. Nezmestí sa síce len tak do vrecka ani nebude pasovať ku kabelke top manažérky, ale pri potrebách bežných ľudí mu v praxi nie je čo vytknúť.

Klady

 • odolný dizajn
 • integrovaný držiak USB kábla
 • IP68 a MIL-STD-810G 516.6 certifikácie
 • použiteľná rýchlosť
 • prívetivá cena
 • rôzne farby na výber

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

ADATA HD725 2 TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 134 mm
 • Výška: 101 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 21 mm
 • Hmotnosť: 223 g
 • Farba: čierna/červená
 • Orientačná cena: 77,9 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk