RECENZIA: Logitech G915 TKL - Tomu vravím poriadna výdrž batérie

RECENZIA: Logitech G915 TKL - Tomu vravím poriadna výdrž batérie

 

Stálica na scéne pomalého odsekávania z onoho jantára dokonalosti, ako to ja nazývam vždy vtedy, keď si niekto mimovoľne povzdychne na tému nekonečného vývoja herných klávesníc, teda spoločnosť Logitech, je opäť tu. Tentokrát si jeho inžinieri a dizajnéri položili na ponk základ mechanickej klávesnice G915, teda nízkoprofilové spínače osadené do kovového šasi, a odsekli pre game scénu prevažne nepotrebnú numerickú časť. To by však z pohľadu inovácie bolo asi až príliš málo, preto v zmysle používateľsky prístupnejšieho zariadenia zapracovali na pár ďalších novinkách. Práve na ne sa zameriava nasledujúci text, ktorý nemusíte nutne brať len ako sladkú mrkvu posadenú pred oči herných nadšencov – ostatne, výsledná kvalita G915 TKL môže pokojne osloviť aj inú špecifickú sortu koncových zákazníkov.

Rýchly bezdrôtový prenos pomocou technológie Lightspeed vám už nemusím bližšie predstavovať, keďže Logitech - ako švajčiarsky výrobca celosvetovo populárneho hardvéru - si na ňom stavia PR v prevažnej väčšine svojich najnovších produktov. V prípade novej G915 sa však po boku extrémne rýchlej odozvy 1ms (to najdôležitejšie, čo o Lightspeed potrebujete poznať) môžete tešiť aj na možnosť pripojenia cez Bluetooth, čím sa výhody používania okamžite rozširujú do nových sfér. Toto ale stále nespadá pod výpis vyššie spomínaných noviniek, a tak vás radšej posuniem k celkovej výdrži samotnej batérie, ktorá sa v tejto novinke dočkala skutočne poriadnych hodnôt. Po plnom nabití, ktoré som ja sám a na úplne novej vzorke poskytnutej pre recenziu zmeral na hranici 3,5 hodiny čistého času, mi klávesnica vydržala v plnom chode viac než tridsaťpäť hodín, čo sa síce úplne nezhoduje s udávanou normou, v každom prípade ide v tomto smere o veľký nadštandard.

Asi je čas na vás vytasiť finálnu cenu, keďže predpokladám, že sa vám práve takto podaný kus univerzálneho hardvéru asi začal poriadne páčiť. Štartovná cenovka sa pohybuje okolo sumy 230 eur, čo asi okamžite schladí nejedného z vás. Platíte tu však za prémiové materiály, ako aj dlhodobú spoľahlivosť troch variantov spínačov (klikacie, hmatové a lineárne), z ktorých som práve u tejto spoločnosti mal vo finále vždy dobrý pocit. A bolo úplne jedno, či práve realizujem ostrý test pomocou frenetickej multiplayer hry, alebo búšim do kláves počas písaní článkov. Tá radosť a istota vibrujúca pod prstami sa nijako nezmenila. Komu by prekážala (najmä pri online hraní) ona bezdrôtová forma pripojenia, môže, pochopiteľne, klávesnicu jednoducho prepojiť aj pomocou priloženého káblu. Tu však musím opäť tasiť pre niekoho možno prehnanú kritiku, a to v zmysle absencie USB-C vstupu. Hold, mne proste tento aspekt - a zvlášť v roku 2020 - vždy a kruto brnkne po nose.

Nevyvíja sa len hardvér, ale, samozrejme, s ním aj stále lepší a lepší G HUB software. Prostredníctvom neho je opäť možné prispôsobiť si celú tú paletu RGB prskaviek alias efektov, ktoré stále nepovažujem za nejako dôležité, ale bolo by asi rýdzim šialenstvom to v takto drahom zariadení zámerne blokovať. Oveľa dôležitejšia je však možnosť individuálneho nastavenia profilov, kde si môžete doslova definovať každú jednu klávesu uloženú v krásne štíhlom tele G915 TKL. Tu sa musím ešte stručne vrátiť k spomínanej výdrži batérií. Ten môj vlastný údaj, okolo 35 hodín čistého chodu zariadenia, počíta s maximálnym jasom, ako aj plnou RGB záťažou, a tak nejde o nejaké zámerné zavádzanie zákazníka bližšie nešpecifikovanou štatistikou. Nová reedícia G915 je minimálne po stránke sily akumulátoru na tom o 50% lepšie než zvyšok konkurencie, čo je neoddiskutovateľný fakt. Navyše, po stránke dizajnu sa tu rozprávame o efektne tenkom šasi s poriadne dlhou životnosťou.

Logitech G915 TKL beriem vo výsledku ako krásny medzikus medzi G815 a G915, ktorý svojou ponukou možností uspokojí ako rýdzo ladených profesionálov (myslené teraz na game komunitu), tak aj bežných konzumentov s multitasking potrebami. Ide o odolnú a kompaktnú klávesnicu s dostatočnou ponukou spínačov a extrémne dlhou životnosťou batérie, ktorá vás vo svojej poslednej kapitole môže odradiť hádam len pomerne vysokou cenovkou. Ak sa vám však tento produkt ako taký páči, určite si počkajte a o pár mesiacov možno aj tá cena klesne na pre vás prijateľnejšiu sumu.

Naše hodnotenie

Odolná, tenká, spoľahlivá, kompaktná, a tak trocha aj drahá.

Klady

 • odolnosť
 • kompaktnosť
 • spoľahlivé spínače
 • vysoká výdrž batérie

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

Logitech G915 TKL

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 368 mm
 • Výška: 150 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22 mm
 • Hmotnosť: 810 g
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk