RECENZIA: MSI MEG Z490 Unify - Silná výkonom, striedma výzorom

RECENZIA: MSI MEG Z490 Unify - Silná výkonom, striedma výzorom

 

Nová, už desiata generácia desktopových procesorov Core, ktoré spoločnosť Intel priniesla ako odpoveď na AMD Ryzen tretej generácie je stále postavená na 14 nm architektúre, avšak zvýšené výkony týchto procesorov, ako aj podpora nových technológií vyústila do nového socketu s označením LGA1200 a čipsetov Z490 a B460. To, samozrejme, znamenalo príchod nových matičných dosiek, ktorých sa nám už v redakcii niekoľko zastavilo. Zblízka sme sa už mohli pozrieť na cenovo výhodnejšie kúsky MSI B460 a Z490 Tomahawk či prémiovejší model Aorus Z490 Master. Teraz je na čase pozrieť sa na ďalšiu, mierne drahšiu, no o toľko výkonnejšiu dosku, opäť od spoločnosti MSI.

Rovnako ako pri testovaní matičnej dosky asi článok začnem jednou veľkou životnou pravdou. Pri skladaní počítačov je podľa mňa (aj mnohých ďalších, oveľa renomovanejších PC nadšencov) najdôležitejšia rovnováha medzi všetkými komponentmi. Pri kúpe 600 eurového procesora nebudem kupovať 100 eurovú dosku, ktorá by ho brzdila. Rovnako ako netreba šetriť na zdroji, úložnom priestore či RAM-kách. Nevyvážené zostavy sú jedno z najčastejších a najhorších faux-pas vo svete skladania počítačov. Samozrejme, aj relatívne lacné dosky sú v dnešnej dobe schopné postarať sa o výkonné procesory, no pokiaľ si záujemcovia trochu priplatia, často dostanú lepšiu funkcionalitu a väčšie záruky fungovania aj niekoľko rokov po záruke. Výber a voľbu dosiek u mňa najviac ovplyvňuje kvalita napájania a funkcionalita samotnej dosky a keďže na čipsete Z490 je možné Intel procesory s príponou K aj taktovať, sú tieto faktory naozaj dôležité.

Obal a jeho obsah

MEG Z490 Unify dorazila v čierno-čiernom obale zdobenom iba zobrazením samotnej dosky a svetlejšími nápismi prezrádzajúcimi, čo sa v balení nachádza. Vnútri krabice sa nachádzajú nielen všetky dôležité náležitosti, ale aj tie menej dôležité. Už podľa príslušenstva pribaleného k doske je možné uhádnuť jej cenovú kategóriu a pri Unify sa toho ukrývalo naozaj požehnane. Manuál a DVD so softvérom, pár MSI brožúrok a nálepky na identifikáciu káblov sú len začiatok. Ďalej sú v balení štyri SATA káble, dve miniatúrne skrutky na uchytenie M.2 SSD diskov, tri interné predlžovacie káble a na záver aj WiFi anténa, vďaka ktorej sa pri MEG Z490 Unify nemusíte spoliehať iba na káblové pripojenie.

Prvé dojmy a spracovanie

6-vrstvové PCB dosky je naozaj pevné a jeho prednú stranu zdobia detaily v striebornej farbe či už ide o chladič čipsetu s veľkým nápisom Unify, alebo chladenie VRM prepojené s krytom zadného panelu, na ktorom sa nachádza MSI drak a logo samotnej spoločnosti. Kryt zadného panelu sa mi najprv zdal priveľký, no po chvíľke študovania sa ukázalo, že celý funguje ako pasívny chladič na komponenty napájania a že sa v ňom nachádza aj malý ventilátor, ktorý ťahá studený vzduch cez otvory na zadnom panely a fúka ich nielen cez rebrovanie chladiča, ale aj na ostatné komponenty nachádzajúce sa v blízkosti socketu procesora. Jedna vec, čo ma vcelku prekvapila už pri študovaní reklamných materiálov je fakt, že sa v MSI rozhodli túto dosku neosadiť RGB podsvietením.

Koncovky pre RGB a aRGB konektory iných komponentov sa na doske, samozrejme, nachádzajú, no jediné svetielko, ktoré si na samotnej doske potenciálni majitelia užijú, je červený displej DEBUG indikátora. Mne osobne na tejto doske RGB podsvietenie absolútne nechýba, no treba na to myslieť pri jej potenciálnom výbere. Pohľad na zadný panel dosky poteší aj tých náročnejších používateľov, nakoľko sa na ňom nachádza osem USB portov (2 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen2 Typ A, 3 x USB 3.2 Gen1 Typ A a USB 3.2 Gen 2x2 Typ C), PS/2 kombo, audio panel a 2.5G LAN port a konektory pre antény WiFi 6 AX bezdrôtového pripojenia. Na paneli sa tentokrát nenachádzajú okrem USB-C konektora žiadne porty s video výstupom, čo môže chýbať v prípade problémov s grafickou kartou, avšak verím, že väčšina ľudí, ktorí si Z490 Unify kúpia, nebudú mať veľké problémy s kúpou nejakej funkčnej grafiky.

Rozvrhnutie dosky a interné konektory

V balení dosky síce absentujú SLI mostíky, no Z490 Unify by si mala poradiť nielen s grafickými kartami od AMD v režime Crossfire, ale aj v spomínanom SLI, určenom pre karty od Nvidia. Poteší tiež, že v spevnenom “PCIe Steel Armor” prevedení, sú všetky x16 sloty (16/0/4, 8/8/4) a plastové sú iba x1 sloty, ktoré ale aj tak nie sú nikdy využívané na komponenty iné ako zvykové karty, či capture karty na zaznamenávanie videa a audia. Zaujímavosťou PCIe x16 slotov je ich potenciálna podpora štandardu PCIe 4.0, hoci to pri procesoroch desiatej generácie zatiaľ nie je možné. Avšak jedenásta generácia Intel Core procesorov by už snáď mala byť na 10 nm architektúre a mala by podporovať ako tento istý socket/čipset, tak aj PCIe 4.0. Ďalej sa na doske nachádza trojica M.2 slotov s podporou NVMe diskov, ktoré pojmú maximálne M.2 22110, respektíve 2280 disky.

Všetky disponujú aj vcelku robustnými pasívnymi chladičmi. Konektorov chladenia je tak akurát, 1x 4-pin pre CPU, jeden 4-pin pre pumpu vodného chladenia a 6 x 4-pin pre bežné ventilátory. Kde sú inžinieri v MSI stále naozaj štedrý, je nádielka RGB LED konektorov. Pretože aj keď samotná doska nemá žiadne podsvietenie, je len dobré, že MSI ponúka možnosť vysvietiť si systém tak či tak. Na Z490 Unify sa preto nachádza pár aRGB konektorov, jeden tradičný 3-PIN pre RGB a na záver aj špeciálny Corsair RGB konektor. O zvuk sa pri Unify stará kodek Realtek ALC1200 v spojení s DAC-om ESS SABRE 9018Q2C, vďaka čomu si majitelia tejto dosky užijú naozaj kvalitný zvuk, vďaka čomu nebude treba investovať do samostatnej zvykovej karty.

Napájanie a VRM

Nakoľko ide o dosku cenovo zaradenú do vyššieho segmentu, zmenou oproti už testovaným MAG Tommahawk doskám, je vylepšenie systému napájania na 16+1 konfiguráciu napájanú cez 8+8PIN konektory. Celý systém predstavuje osem primárnych fáz ISL99390 zdvojených cez ISL6617A. PWM ovládač procesoru s označením ISL69269 je rovnako od spoločnosti Intersil. Mosfety na tejto doske majú menovitý výkon 90A, čo je na poli matičných dosiek nadštandard a tento výkon by mal stačiť aj na agresívnejšie taktovanie. VRM a celé napájanie procesoru si vďaka robustnému chladeniu držalo príjemné teploty aj počas taktovania a syntetického vyťažovania procesoru, za čo MSI patrí veľký palec hore.

UEFI a taktovanie

MSI to so svojím UEFI vie a vždy, keď som na doskách od tejto spoločnosti potreboval meniť nastavenia na tejto úrovni alebo priamo pretaktovať procesor, nemal som žiadne obavy, že by som sa stratil alebo nevedel nájsť hľadanú možnosť. Inak to nie je ani pri doske Z490 Tomahawk. Nastavenie základných alebo aj krajne špecifických vecí zaberie len pár sekúnd a užívateľské rozhranie je celkovo veľmi príjemné. Čo sa taktovania týka, dosku som testoval s procesorom Intel i9-10900K a podarilo sa mi ho stabilne pretaktovať na 5.2 GHz na všetkých jadrách pri voltáži 1.38V. Čo sa napájania týka, teploty VRM a iných komponentov sa ani počas taktovania nedostali cez 80 stupňov, no treba myslieť na to, že v skrinkách s horším prietokom vzduchu alebo väčších taktoch, by sa mohli dostať aj na horšie hodnoty.

Naše hodnotenie

MSI Z490 Unify je nadmieru zaujímavá doska. Hoci osobne nemám veľa pozitívnych slov na procesory, ktoré je do nej možné osadiť sa samotná doska naozaj vydarila. Mierne kontroverzným rozhodnutím, keď na dosku v MSI nenainštalovali žiadne RGB podsvietenie a môže tak niektorých kupcov odradiť, ponúka stále veľmi pestrú funkcionalitu, kvalitné napájanie a dizajn, ktorý aj bez svetielok zapadne do takmer každej skrinky.

Klady

 • dizajn
 • WiFi 6 AX
 • kvalitné napájanie
 • všetka potrebná funkcionalita
 • nadpriemerný počet interných konektorov

Zápory

 • absencia RGB LED podsvietenia dosky

Informácie o produkte

MSI MEG Z490 Unify

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Hmotnosť: čierna/strieborná g
 • Orientačná cena: 270 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI MEG Z490 Unify
 • Procesor: Intel i9-10900K
 • Pamäť: Adata XPG D41 DDR4 32GB 3200 MHz
 • Chladenie procesora: MSI MAG Liquid Core 360R
 • Pevný disk: WD Black SN750
 • Grafická karta: Aorus GeForce RTX 2080 Xtreme 8G
 • Zdroj: Gigabyte G750H
 • Skrinka: MSI MPG Gungnir 110R
Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk