Sony Smart Band Talk - Recenzia

Sony Smart Band Talk - Recenzia

Spoločnosť Sony má na svedomí mnoho mobilných zariadení, ako aj známu sériu smartfónov Xperia. Tentoraz vstúpila do sveta chytrých hodiniek a my vám prinášame recenziu práve jedných z nich. Sú to hodinky SmartBand Talk, pomocou ktorých je možné i telefonovať. Zobrazujú rôzne informácie ako čas či počasie, a môžete ich použiť aj ako módny doplnok.

 

Prvé dojmy

Po rozbalení balenia nachádzame dva typy náramkov, brožúrky a samotné telo hodiniek. Po založení hodiniek na ruku vyzerajú ako bežný náramok a vďaka úzkemu oválnemu telu dobre sedia na zápästí.

Technológie

 • NFC – technológia poskytujúca rýchle bezdrôtové párovanie zariadení bez potreby zapnutia Bluetooth funkcie na párovanom zariadení
 • Bluetooth 4.0 – pre bezdrôtové pripojenie k akémukoľvek kompatibilnému zariadeniu ako sú smartfóny, tablety, notebooky a ďalšie
 • Tri ovládacie tlačidlá – tlačidlo zapnutia/prepínania aplikácií a ovládanie hlasitosti „+ a -"
 • Vodotesnosť a prachuvzdornosť – IP68 – úplne prachuvzdorné a chránené proti dažďu či vlhkosti
 • Vstavaný mikrofón a reproduktory

Pripojiteľnosť

Hodinky pripájame bezdrôtovým prenosom cez Bluetooth 4.0. Je to pomerne rýchle komunikačné prostredie postačujúce na zobrazovanie informácií so smartfónu či na telefonovanie. Nevyhnutnosťou pre pripojenie hodiniek k smartfónu je v tomto prípade OS Andrroid 4.4 a vyšší. Hodinky obsahujú aj NFC anténu pre rýchlejšie spárovanie. Cez microUSB konektor, ktorý je ukrytý pod gumenou krytkou, sa hodinky nabíjajú.

Dizajn

Hodinky vyzerajú ako klasický okrasný náramok na ruku. Vrchná časť je mierne oválna a podlhovastá, obsahuje dvojfarebný displej, ktorý je dotykový (reaguje na poklep), no nie je podsvietený. Jeho ochranná časť je pokrytá priehľadným plastom náchylným na poškriabanie. Na ľavej strane hodiniek je pod gumenou kytkou ukrytý microUSB konektor a otvor pre reproduktor. Na pravej strane je taktiež otvor pre reproduktor, mikrofón a tri tlačidlá. Tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo na prepínanie zobrazovacích udalostí. Náramok hodiniek je gumený, vymeniteľný za inú farbu či dĺžku. Na jeho zapínanie slúži dvojkolík. Po jeho zasunutí do dierok náramku sú obe časti náramku pevné a navyše si viete prispôsobiť vhodnú veľkosť náramku na každú ruku.

Test

Keď sme chceli hodinky pripojiť k telefónu, zariadenie Bluetooth ich na smartfóne ukazovalo, ale ich pripojenie nebolo možné ani cez NFC. Hodinky sme museli zresetovať, potom ich bolo možné pripojiť. Keď smartfón rozpoznal zariadenie, hneď nás prepol do obchodu Play, a stiahol sa softvér SW30. Až po nainštalovaní softvéru sme boli schopní korektne pripojiť a nastavovať hodinky.

Taktiež sme si stiahli aplikáciu LifeLog, ktorá zaznamenávala našu aktivitu ako kroky, fotografovanie, surfovanie po internete či telefonovanie. Softvér na hodinky bol vcelku jednoduchý a umožňoval nám nastaviť len to, čo majú hodinky zobrazovať – aplikácie – budík, upozornenia, farbu displeja a informáciu o stave batérie.
Aplikácií bolo, spolu s tými, ktoré sa dali dodatočne stiahnuť, niekoľko desiatok. Napríklad zobrazovanie času, detailov o aktivite, nahrávanie, prehrávanie skladieb, zobrazenie stavu batérie smartfónu a ďalšie.

Dosah Bluetooth bol priemerný, niekedy sme sa mohli od smartfónu vzdialiť až vyše desať metrov, inokedy im vadila jedna stena a už bolo pripojenie prerušené.
Na hodinkách sme najviac využívali funkciu krokomera. Hoci meranie krokov nebolo vždy najpresnejšie a nestotožňovalo sa často s realitou, zapnutím GPS polohy sa presnosť o čosi zvýšila. Hodinky dokázali automaticky spočítať, koľko krokov sme spravili, koľko minút chôdze a behu sme vykonali. Taktiež nám napočítali čas spánku, pokiaľ sme ich mali na ruke aj v noci. V aplikácii LifeLog, ktorá bola spracovaná výborne, sme si mohli štatistiky pozrieť ešte detailnejšie ako na displeji hodiniek.

Cez hodinky bolo možné prijať hovor aj ho odmietnuť. Pri telefonovaní sme mali značný problém počuť druhú osobu aj pri najvyššej nastavenej hlasitosti hovoru. Niekedy nás druhá strana počula horšie, niekedy dobre, a to aj keď sme rozprávali z rovnakej vzdialenosti. Najväčší problém sme mali počuť hovor pri bežnom ruchu, ako napríklad pri jazde v aute. V pokojnom domácom prostredí sme druhú stranu počuli dobre.

Hodinky SmartBand Talk sú aj vode a prachu odolné. Bežne sme sa v nich kúpali či sprchovali. Opotrebovanie gumenej krytky na micoUSB konektora je veľké vzhľadom na to, že sa musí otvárať najmenej každé tri dni. Hodinky nám totiž počas každodenného používania nevydržali viacej ako dva a pol dňa. A tak nám nejako nejde do hlavy, prečo Sony nezaviedlo bezdrôtové nabíjanie hodiniek, keď do nich vložili takú kapacitne malú batériu. Výdrž batérie je naozaj nízka, keď si vezmeme do úvahy, že displej je nepodsvietený, malý a len dvojfarebný. Taktiež je jasné, že hodinky sú nepretržite pripojené cez Bluetooth. Čo sa týka displeja a jeho zobrazovacích vlastností, nachádzame tu viacero nedostatkov. Displej má dve farby – čiernu a bielu, ich kombinácia sa navzájom vymieňa podľa toho, ktorá je nastavená ako primárna. Čitateľnosť textu je výborná na slnku aj v tieni, v šere je už problém vidieť na ukazovateľ času a v tme si na hodinky musíte posvietiť svetlom.

Zobrazovanie informácií je problémové. Ak vám niekto volá a v zozname máte uvedené meno aj priezvisko, displej vám ho nezobrazí celé. To isté platí aj vtedy, ak vám príde správa. Zobrazí sa neúplné meno odosielateľa, a tak isto sa zobrazia len dva riadky textu, a to je všetko. Správa sa dá len zavrieť, text sa čítať ďalej nedá. Týmito zlými zobrazovacími vlastnosťami sa stráca efektivita hodiniek, keďže ak chcete prečítať celú správu, musíte z vrecka smartfón aj tak vytiahnuť. Displej je navyše chránený len priehľadným plastom, ktorý sa nám počas testu podarilo značne poškriabať. A to sme hodinky nosili pri bežných činnostiach a aktivitách.

Technické špecifikácie

Kompatibilita
Náramok SmartBand Talk SWR30 a aplikácie Lifelog pre systém Android sú optimalizované pre systém Android 4.4 a novšie.

Farba
biela/čierna

Vodotesný
Hĺbka 1,5m (trieda IP68)

Snímače
Akcelerometer
Výškomer

Pripojenie
Bluetooth® 4.0
MicroUSB

Voliteľné príslušenstvo
Náramky v rôznych farbách (k dispozícii samostatne)

Požiadavky
Android 4.4 KitKat
Aplikácia SmartBand Talk
Aplikácia Lifelog
Aplikácia Smart Connect

Ovládacie prvky
Ovládanie hlasom, poklepaním a gestami
Mikrofón
Tlačidlo vypnutia/zapnutia

Batérie
70mAh (výdrž až tri dni)

Informácie o produkte

Sony Smart Band Talk

Sony Smart Band Talk 2014

 • Typ: Smartwatch
 • Šírka: 24 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10 mm
 • Hmotnosť: 24 g
 • Farba: biela/čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

Vzhľadom na pomerne vysokú cenu hodiniek, presahujúcu 160 EUR, by sme čakali viac funkcií ako len krokomer, telefonovanie a zobrazovanie času. Chýbal nám napríklad merač tepu, ktorý by sa zišiel pri športových aktivitách alebo na to, ako veľmi vám zvýšil tep šéf v práci. Telefonovanie je na zlej úrovni, pretože reproduktory hodiniek sú málo výkonné, ovládanie hodiniek je taktiež slabo vybavené po hardvérovej aj softvérovej stránke. Na hodinkách sa nám páčila ich prachu a vode odolnosť. Nemuseli sme si ich skladať ani pri plávaní. Ľahko poškriabateľný a nepodsvietený displej nás tak isto nepotešil – veď predsa hodinky nepoužívame len za bieleho dňa. Výdrž batérie je nízka a potreba častého nabíjania cez microUSB konektor znižuje tesnosť krytu.

Klady

 • vodotesnosť, prachuvzdornosť IP68
 • Bluetooth 4.0 a NFC
 • prepracovaná aplikácia LifeLog
 • možnosť telefonovania
 • dizajn, možnosť výmeny náramkov

Zápory

 • cena
 • výdrž batérie
 • displej (podsvietenie, zobrazovanie, ochrana)
 • nutnosť mať smartfón s OS Android 4.4 a vyšším
 • nabíjanie cez microUSB
 • slabé reproduktory
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk