Sony Xperia X – Recenzia

Sony Xperia X – Recenzia

 

Otestovali sme vyššiu strednú triedu od Sony, stojí za to?

Prvé dojmy a úvod

Xperia k nám dorazila v klasickej škatuľke, ktorá je iba o trochu väčšia ako smartfón v jej vnútri. V krabičke sa nachádzala 1,5A nabíjačka spoločne s USB káblom a papiermi. Slúchadlá sa, žiaľ, v balení nenachádzajú. Smartfón k nám dorazil v grafitovo čiernej variácii.

Už pri prvom uchopení do rúk som si začal všímať nepatrné rozdiely oproti predchádzajúcim Sony smartfónom (keďže som predtým mal Xperiu Z5, je možné, že občas narazíte na nejaké to porovnanie). Prvá zmena, ktorá mi udrela do očí, je zadná strana smartfónu. Výnimočne nie je zo skla, ale z matného hliníku. Druhou neprehliadnuteľnou zmenou sú zaoblené hrany displeja, ktoré som si veľmi prial už v prípade Z5-ky.

Dizajn a konštrukcia

Konečne sme sa dočkali zaoblených hrán displeja, ktoré v prípade starších modelov chýbali. Zmena je vítaná nielen čo sa týka pekného, štýlového vzhľadu, no vďaka zaobleným hranám sa smartfón drží v ruke naozaj komfortne. Hliníkový zadný kryt síce nevyzerá tak prémiovo ako na Z5-ke, no keďže nejde o vlajkovú loď, tak to výrazne neprekáža.

Na pravej strane, približne v strede, sa nachádza vypínač s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Dané riešenie je už odskúšané a funguje výborne. Pod vypínačom sa nachádzajú tlačidlá hlasitosti, čo je trochu zvláštne riešenie, ktoré vyžaduje zvyk, no má svoje pozitíva. A čo sa nachádza na spodnej hrane? Jedna z možností, ktoré mi na súčasných smartfónoch dosť chýbajú! Tlačidlo fotoaparátu má dokonca dve polohy. Celkovo je rozmiestnenie tlačidiel hlasitosti spoločne s tlačidlom fotoaparátu ideálne, pretože pri fotení nie je potreba sa akýmkoľvek spôsobom dotýkať displeja.

Na ľavej strane sa nachádza iba priečinok na microSD kartu s kapacitou do 256GB, ako aj nanoSIM. Na spodnej hrane sa nachádza microUSB konektor a po jeho ľavici mikrofón. Na vrchu nájdeme už len audio jack a druhý mikrofón na potlačenie šumu.

Okolo displeja, na spodnej a hornej hrane, sa nachádza dvojica stereo reproduktorov. Tie veľmi príjemne prekvapili výbornou kvalitou zvuku a maximálnou hlasitosťou, ktorá bez problémov schová väčšinu notebookov „do vrecka“. Smartfón disponuje predným 13Mpx fotoaparátom s všetkými potrebnými senzormi vrátane NFC. Zadnej strane dominuje logo Xperia, ktoré je vygravírované v hliníku. Na ľavej hornej strane je hlavný fotoaparát s prisvetľovacím svetlom LED.

Rozmiestnenie ovládacích prvkov je ideálne. Čo sa pevnosti tela týka, je na tom smartfón veľmi dobre. Vďaka celokovovému telu je konštrukcia pevná a ani pri vyššej úrovni násilia sa žiadnym spôsobom nekrúti ani neohýba. Tiež je potrebné ešte raz vyzdvihnúť zaoblené hrany, vďaka ktorým sa konečne smartfón po dlhšom používaní nezarezáva do rúk.

Hardvér a výkon

Srdcom smartfónu je trochu menej známy Qualcomm Snapdragon 650, ktorý disponuje šiestimi jadrami, z toho sú štyri na architektúre ARM Cortex-A53 a sú taktované na 1,4GHz, zvyšné dve sú architektúry ARM Cortex-A72 a ich maximálny takt činí 1,8GHz. Ďalej procesoru dopomáhajú 3GB operačnej pamäte RAM typu LPDDR3 a grafický čip Adreno 510. Interná pamäť testovaného modelu je 32GB. K dispozícii je ešte 64GB verzia.

Celkovo smartfón žiadnym spôsobom nezaostáva, 6-jadrový procesor je na bežné využitie dostačujúci. 3GB pamäte RAM by som mohli zaradiť medzi mierny nadpriemer, ktorý bude bohato stačiť aj náročnejším používateľom. Adreno 510 slúži iba na akceleráciu hier, no bez problémov by mal zvládnuť aj tie najnáročnejšie tituly.

Výkon sme merali pomocou trojice dobre známych benchmarkov: GeekBench 4, AnTuTu, a 3DMark Slingshot Extreme.

Displej

Výrobca siahol po dobre osvedčenom, 5-palcovom IPS TRILUMINOS paneli s rozlíšením FullHD (1920×1080), ktorý už dobre poznáme z predchádzajúcich Xperií Z3+ a Z5. V poslednej dobe sa stále častejšie stretávame s displejmi s rozlíšením QHD (2560×1440), a tak by mnohí mohli namietať, prečo Sony nepoužilo práve ten. Displej však disponuje hustotou pixlov 441DPI, čo je ideálne, pretože displej je tak nenáročný pre zvyšok hardvéru, a rozdiel je voľným okom takmer nebadateľný.

Ostrosť panelu je výborná, ako aj kvalita podsvietenia, vďaka ktorej je čitateľnosť aj na priamom slnku bezproblémová. V podaní farieb je čierna na dobrej úrovni, no stále iba v rámci možností panela na báze LCD. Farby sú tiež živé, no miestami zdajú príliš prepálené. Vzhľadom na cenu smartfónu by som však uvítal zmenu technológie na populárny AMOLED.

Fotoaparát

Predný 13Mpx fotoaparát je vynikajúci. Fotografie sú kvalitné, ostré, rovnako je super aj podanie farieb. Ak ste fanúšikmi selfie, rozhodne si ho rýchlo zamilujete, za denného svetla sú takmer dokonalé, s klesajúcim osvetlením však kvalita rýchlo klesá, najmä čo sa týka šumu.

Zadný fotoaparát má brutálne rozlíšenie, 23Mpx. Žiaľ, fotoaparát si zo Z5-ky preniesol aj drobné muchy. Prvým negatívom je chýbajúca optická stabilizácia, ktorá bola nahradená iba softvérovým riešením. Sklamaním preto zostáva horšia ostrosť fotiek, ktorá je pri bežnom prezeraní dobrá, no pri priblížení fotografie je možné si všímať nedokonalosti v ostrosti. A tak je toto krásne rozlíšenie v praxi použiteľné iba na rýchle zaplnenie pamäti. V horších svetelných podmienkach pomáha prisvetľovacie svetlo LED, ktoré však nie je dvojtónové, čo má za dôsledok skresľovanie farieb.

Pri natáčaní videa nájdeme podporu maximálneho rozlíšenia FullHD pri 60 snímkach za sekundu. Možnosť nahrávania 4K však chýba, s čím sa stotožňujem, pretože väčšina ľudí túto možnosť aj tak nevyužíva kvôli nepraktickosti. Výber spomaleného videa pri rozlíšení 720p je samozrejmosť. Celkovo som s kvalitou videa veľmi spokojný. Veľmi som si obľúbil možnosť 1080p60 vďaka jej kvalitám, no, žiaľ, približne po troch minútach nahrávania ma zakaždým telefón varoval, že sa prehrieva. Približne po piatich minútach sa nahrávanie samovoľne zastavilo. Veľké sklamanie... Aplikácia fotoaparátu je spracovaná vhodne, prostredie je veľmi jednoduché a prehľadné. V základe sú tri možnosti: video, automatika a manuál, kde sa nachádza väčšie množstvo možností úpravy scény.

Batéria a výdrž

Telefón disponuje integrovanou, 2620mAh batériou, ktorá je, ako sme už pri Sony zvyknutí, nevymeniteľná. Už na prvý pohľad kapacita batérie nie je ničím výnimočná, ba práve naopak. Ako sa to odzrkadlilo na výdrži?
Prvým testom bolo bežné používanie smartfónu. V priebehu dňa som mal stále zapnuté LTE a Wi-Fi, prijal som množstvo hovorov, občas som pobrázdil po internete, sociálnych sieťach, zahral som si aj hru. Na konci dňa, po približne štrnástich hodinách, mi zostávalo približne 40% batérie, čo nie je vôbec zlé. Potom som scenár zopakoval, no tentoraz som nehral hry a v priebehu dňa vypínal LTE a Wi-Fi. Množstvo hovorov zostávalo približne rovnaké. Na konci dňa mi zostávalo približne 60% batérie, a tak som v noci telefón nedával nabíjať. Po 36-hodinách zostalo 15% batérie, v zálohe je režim Stamina. Na záver som baterku poriadne potýral – v priebehu dňa som asi šesť hodín hral náročné hry ako Real Racing 3 a pozeral jeden film. Po 7,5-hodinách som ostal na úrovni 15%.

K smartfónu je pribalená nabíjačka, ktorá podporuje zrýchlené nabíjanie a jej maximálny prúd dosahuje 1,5A. V praxi sa telefón nabije z úrovne 15% za približne 3,5-hodiny. Škoda, že s bežnou 1A nabíjačkou je smartfón takmer nemožné nabiť, pretože nabíjanie bude každú chvíľku vypadávať. To isté platí aj o PC, ktoré nepodporujú technológiu Supercharger (nabíjanie pri prúde do 2A).

Operačný systém

Operačný systém Xperie X je Android Marshmallow 6.0.1, v ktorom je nepomenovaná softvérová nadstavba od Sony, spoločne s menším množstvom predinštalovaného softvéru.
Operačný systém sa vďaka svojej prehľadnosti a jednoduchosti používa príjemne, jeho stabilita je dobrá. No v prvých dňoch testovania som zaznamenal občasné lagy, keď systém na 5 sekúnd prestal úplne reagovať. Následne sa opäť rozbehol, ako by sa nič nestalo.

Po približne týždni používania prišla menšia aktualizácia, ktorá chybu napravila. Od tej doby som sa s daným problémom už nestretol ani pri šialenom vyťažení systému, keď sme mali na pozadí súčasne pootváraných kvantum aplikácií, ktoré aktívne systém vyťažovali.

Naše hodnotenie

Sony Xperia X by som označil ako smartfón plný rozporov. Na jednej strane je úžasný, čo sa týka konštrukcie a dizajnu sa Sony skrátka nezaprie. V tomto smere je telefón takmer dokonalý. No, žiaľ, negatíva výrazne ovplyvňujú cestu k dokonalosti. Prvou prekážkou je neskutočne vysoká cena. 600€ je skrátka moc a keď si priplatíte 50€ navyše, môžete mať vlajkovú loď, ktorou tento telefón rozhodne nie je. Druhou obštrukciou sú problémy s prehrievaním, no na to sme si už v poslednej dobe u Sony zvykli. Sklamaním tiež zostal fotoaparát, ktorý aj napriek vysokému rozlíšeniu nemá možnosť ukázať, čo sa v ňom skutočne ukrýva. Posledný klinec do rakvy je chýbajúca vodeodolnosť, ktorá sa v praxi zíde v prudkom lejaku.

Klady

 • dizajn
 • pohodlie používania
 • zvuk

Zápory

 • cena
 • priemerný fotoaparát
 • prehrievanie

Informácie o produkte

Sony Xperia X 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 69,4 mm
 • Výška: 142,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,9 mm
 • Hmotnosť: 153 g
 • Farba: biela, grafitová čierna, ružovo-zlatá, zlatozelená
 • Orientačná cena: 600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk