Je dobojované, hráči rozhodli: Svet sa dočkal vyhodnotenia hlasovania o najlepšiu hru PlayStation

Je dobojované, hráči rozhodli: Svet sa dočkal vyhodnotenia hlasovania o najlepšiu hru PlayStation

 

Stali sa víťazmi hry, za ktoré ste hlasovali?

Za seba musím povedať, že určite. Pred nedávnom sme vás informovali o spustení hlasovania o najlepšiu hru pôvodnej konzoly PlayStation, ktoré bolo uskutočnené pri príležitosti 20. výročia tejto zázračnej sivej krabičky (Sony zisťuje: Aká je podľa vás vôbec najlepšia hra konzoly PlayStation?). Začali sa zbierať hlasy, napätie stúpalo každým dňom, fanúšikovia rôznych sérií a hier si už od netrpezlivosti začali ohrýzať aj samotné prsty. Stane sa definitívnym kráľom Metal Gear Solid, Final Fantasy alebo prekvapí nejaký iný klenot?

Teraz už vieme, že prekvapenie sa nekonalo. Hráči svojimi názormi len potvrdili všeobecne známu mienku, že s tým najlepším dobrodružstvom prišiel Solid Snake, ktorý vo svojom čase vytrel rybník všetkým ostatným žánrovo podobným i úplne odlišným hrám. Takže tu sú celkové výsledky:

Celkový víťaz

Metal Gear Solid

Solid Snake sa po 8-ročnom hibernovaní od konca Metal Gear 2: Solid Snake v roku 1998 vrátil vo fenomenálnom pokračovaní Metal Gear Solid. Pôvodne sa mala hra volať Metal Gear 3, no vzhľadom na to, že pre väčšinu z vtedajšej generácie hráčov bol Snake veľkou neznámou, dostala hra názov Solid. Toto pomenovanie má tri významy. Solid odkazuje na kódové meno agenta Snakea, slovo Solid používal Hideo Kodžima ako označenie pre kubickú sústavu hry (bola to prvá 3D hra série) a rovnako tento pojem znamená v matematike tretiu mocninu.

Hra sa odohráva na zasneženom aljašskom ostrove Shadow Moses. Práve zasnežené prostredie a realistický pocit z chladu umocnilo v hráčoch komorný dojem, ktorý umožnil lepšie vžitie sa s prostredím a postavami. Tomu ale najviac dopomohli pútavo režírované cut-scény, ktoré vyjadrovali Kodžimov kladný postoj k produkcii Hollywoodu. Snake si v tej dobe užíval zaslúžený dôchodok, no v tej chvíli ho z neho vytrhol plukovník Roy Cambell poverujúci ho infiltráciou do zariadenia na likvidáciu jadrového odpadu, ktoré prepadli teroristi, bývalí členovia jednotky FOXHOUND vyhrozujúci jadrovým útokom.

Okrem skvelej špionážnej atmosféry a výborným prestrihovým scénam bodovala hra skvelou stealth hrateľnosťou, skvelým spádom deja, krásnou grafikou a v neposlednom rade atmosferickým soundtrackom. Metal Gear Solid vyčnievala (a stále vyčnieva) nad ostatnými akčnými hrami aj kvôli fantasticky napísaným dialógom plným inteligentných situácií, zvratov a krásnej poetickosti. Metal Gear Solid je jednoducho základným kameňom moderného akčného žánru.

1. miesto

Final Fantasy VII

Bývalé štúdio Squaresoft pôvodne plánovalo vydať Final Fantasy VII na konzolu Nintendo 64, no spoločnosť sa s Nintendom nedohodla, zastavila všetky práce a presedlalo ku Sony. Prvý diel vydaný na západe sprevádzala mohutná reklamná kampaň, prichádzalo niečo nové, niečo, čo západ obdivoval už celé desaťročie. Prišlo to, a bolo to dokonca lepšie, než predtým všetci očakávali. Final Fantasy VII sa okamžite stala klasikou nielen konzoly PlayStation, svojej vlastnej série, ale rovnako aj celej hernej histórie.

Príbeh hry mal hlboký ekologický podtext. Spoločnosť Shinra, Co. sa stala monopolom vo vyrábaní energie tým, že vysávala z planéty energiu života zvanú Mako. Proti týmto nechutným praktikám začala bojovať teroristická skupina AVALANCHE, ktorá tvrdila, že Shinra svojim počínaním planétu zabíja. Ku skupine sa na začiatku hry pripojí Cloud, bývalý člen SOLDIER, silovej skupiny pracujúcej pre Shinru. Časom sa rozohrá veľkolepý príbeh plný napätia, dojmov, zrady, sĺz, smútku a excelentných zvratov. Hrateľnosť Final Fantasy VII je špičkou od začiatku do konca, k tomu sú tu prítomné tony minihier a excelentný soundtrack.

2. miesto

Crash Bandicoot

Dosť prekvapujúco sa na druhé miesto dostal prvý diel Crash Bandicoot, ktorý bol vo svojej dobe zábavný, no ďalšie dva pokračovania ho po všetkých stránkach prekonali. Hru má na svedomí štúdio Naughty Dog, štúdio stojace za súčasnými hitmi ako The Last of Us a sériou Uncharted. Prvý diel série bol zároveň aj ich prvou hrou pre PlayStation vôbec. Hráči sa v hre dočkali desiatok levelov so stupňujúcou sa krivkou obtiažnosti, ktoré sa odohrávali na troch rozličných ostrovoch.

3. miesto

Crash Bandicoot: Warped

Posledná regulérna hra s červeným jazvecom pre PlayStation sa stala tou najlepšou hrou v sérii. Recenzie hre priali a hráči boli nadšení, pretože Warped ponúkol tú najrozmanitejšiu a zároveň najtrvácnejšiu hrateľnosť zo všetkých troch hier. Po grafickej stránke by ste na prvom PlayStation len márne hľadali krajšiu plošinovku. Crash Bandicoot: Warped bol považovaný za jednu z najlepších hier roku 1998 vôbec a Oficiálny americký PS magazín hru dokonca označil za najlepšiu 2.5D plošinovku všetkých čias.

Zdroj: blog.us.playstation.com, Wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk