Hra No Man’s Sky je prešetrovaná britskou asociáciou pre štandard reklamy

Hra No Man’s Sky je prešetrovaná britskou asociáciou pre štandard reklamy

 

Má zistiť, či pri propagácii hry bola použitá klamlivá reklama, teda či reklamné materiály skutočne zodpovedajú samotnej hre.

Zdá sa, že problémy hry No Man’s Sky ešte stále neskončili. Britská asociácia pre reguláciu reklamy – Advertising Standards Authority (ASA) – bude totiž prešetrovať promo herné materiály a zisťovať, či neprišlo k podvodu, resp. k uverejneniu klamlivých propagačných prostriedkov.

O celej záležitosti informoval používateľ Redditu AzzerUK, ktorý sám podal sťažnosť týkajúcu sa No Man’s Sky, pretože on (alebo ona) si myslí, že reklama na spomínaný titul zavádzala a zle interpretovala, aké prvky sa budú nachádzať v samotnej hre. Ako v príspevku píše, ASA sa s AzzerUK písomne spojila a informovala ho/ju, že dostala už viacero sťažností na hru, takže celý prípad už začala prešetrovať. V správe asociácia tiež uviedla, na aké prvky sa bude hlavne zameriavať pri vyšetrovaní. Sú to:

  • Videá – ich prezentácia užívateľského rozhrania, správania zvierat, správania lode počas letu, boja vo vesmíre, zobrazenia štruktúr a budov, pohybov vody, rýchlosti nahrávacieho času/galaxy warpu a zameriavacieho systému
  • Screenshoty – zobrazenie veľkosti zvierat, správania lodí a sentinelov, zobrazené štruktúry a budov
  • Stránku obchodu s hrou vo všeobecnosti – kvalita grafiky, zmienky a sľuby o hre bez nahrávacích obrazoviek, s medzihviezdnymi obchodnými konvojmi a rozličnými frakciami vládnucimi na určitým teritóriom

V odpovedi od ASA taktiež stojí, že spoločnú zodpovednosť za celú situáciu majú aj Hello Games aj Valve. Obe spoločnosti boli oslovené a majú sa vyjadriť k hlavným problémom.

A čo vlastne z celého vyšetrovania môže vzísť? Treba upozorniť, že ASA je orgán etickej samoregulácie reklamy v UK. Čiže nemôže vynucovať právo, koná na základe vlastného etického kódexu a zabezpečuje, aby reklama bola čestná, pravdivá, slušná a pod. (Na rovnakom princípe funguje aj slovenská Rada pre reklamu, takže ak by ste sa aj vy chceli sťažovať na propagáciu hry, máte možnosť).

Čiže Valve a Hello Games nehrozia žiadne pokuty, avšak ASA má tú moc ich prinútiť stiahnuť všetky reklamné materiály, ktoré porušujú ich kódex, pokiaľ ich samozrejme uznajú za neetické. Čiže by sa všetky spomínané videá, screenshoty a iné materiály museli stiahnuť z obehu a už nikdy by sa nesmeli použiť.

My v Gamesite sme teda zvedaví, ako to celé dopadne a o kauze vás budeme informovať.

Zdroj: reddit, PC Gamer 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk