Rise of the Tomb Raider - Recenzia

Rise of the Tomb Raider - Recenzia

 

Keď Microsoft oznámil, že pokračovanie rebootu Tomb Raidera sa vráti v roku 2015 exkluzívne pre XBOX a PC platformu, negatívne reakcie zo strany hráčov vlastniacich konzoly od Sony nenechali na seba dlho čakať. Z následných vyjadrení Square Enixu však začalo byť veľmi rýchlo jasné, že to s danou exkluzivitou nie je myslené až tak vážne a po nejakej dobe si hra s časovým oneskorením nájde svoju cestu aj na Playstation. Daným časovým oneskorením sa ukázal byť rok, a tak Rise of the Tomb Raider po roku od svojho prvotného vydania prichádza aj na Playstation 4. Stálo čakanie za to?

Rozoberať opäť dopodrobna nami pred rokom recenzovanú hru by bolo ako nosiť drevo do lesa, respektíve, v tomto prípade, skôr artefaktov do hrobiek. Pokiaľ vás zaujímajú informácie o príbehu a o základných herných mechanizmoch, bez váhania si prečítajte ich zhrnutie v recenzii od Juraja Vlhu tu. Čomu sa budeme venovať dnes, je primárne to, čo nové do tohto mixu prináša Rise of the Tomb Raider, pýšiaci sa podtitulom 20th Years Celebration Edition.

PS4 verzia Rise of the Tomb Raider obsahuje doteraz všetky vydané DLC pre základnú hru. Menovite ide o Baba Yaga: Temple of the Witch, Blood Ties a Cold Darkness Awakened.

Baba Yaga: Temple of the Witch sa dá v kontexte hry považovať za jednu z nepovinných hrobiek, ktorá však na rozdiel od tých v základnej hre obsahuje mini príbeh s pár novými postavami o mýtickej ruskej ježibabe. DLC je integrované priamo do hry a hráčom sa sprístupní ako vedľajší quest v priebehu hlavného príbehu. V celkovom kontexte hry ide skôr o dejovú odbočku, ktorá sa snaží vniesť do deja viac mystickosti, ktorá však vzhľadom sa svoju približne hodinovú dĺžku relatívne rýchlo vyprchá, a tak jedinou spomienkou je nový druh šípov, ktorými môže Lara miasť nepriateľov, a oblek Baby Yagy.

Druhým príbehovým doplnkom je Blood Ties, v ktorom Lara preskúmava rodinné sídlo v snahe nájsť závet svojho nebohého otca. Dejovo je táto kapitola zasadená tesne po úvodných udalostiach v Sýrii, avšak na rozdiel od Baby Yagy sa ju autori rozhodli nevložiť priamo do hry samotnej, ale sprístupniť ju len ako voľbu z menu. Dôvodom tohto rozhodnutia je nepochybne ležérne tempo, v ktorom sa s Larou v zásade hodinu len prechádzate po vile Croftovcov a zbierate artefakty alebo dokumenty, z ktorých sa dozvedáte informácie o jej rodičoch a o Larynom detstve. Pokiaľ navyše vlastníte Playstation VR, môžete toto dobrodružstvo absolvovať priamo z pohľadu Lary. Rozhodnutie, či je toto možné považovať za nostalgické alebo nudné, v tomto prípade necháme na vás. Akčnejšia časť tohto prídavku je nový mód s podtitulom Lara Nightmare, v ktorom Lara vo svojom sne bojuje v sídle Croftovcov s prastarými démonmi (čítaj zombie) a snaží sa ich poraziť zničením štyroch levitujúcich lebiek, ktoré sa zakaždým náhodne rozmiestnia po vile. V tomto režime podobne ako v Expeditions je možné používať rôzne herné modifikátory v podobe kariet, ktoré umocňujú herný zážitok.

Posledným DLC prírastkom je Cold Darkness Awakened, ktorý pojednáva o hrozbe na starej sovietskej základni. Tu sa žoldnieri organizácie Trinity, proti ktorej Lara bojuje v hlavnej hre, nakazili. Podobne ako Lara Nightmare ide o druh módu, v ktorom sa Lara vypraví zabrániť rozšíreniu nákazy. Musí zničiť tri veže, v ktorých sa chemická zbraň nachádza. Popritom musí bojovať so zmutovanými žoldniermi, ktorí, podobne ako nakazení nepriatelia z Last of Us, príliš dobre nevidia a orientujú sa primárne podľa zvuku. Vďaka tomuto je v Cold Darkness Awakened kladený dôraz hlavne na stealth a premyslený nenápadný postup v jednotlivých častiach základne, ktorý eskaluje v relatívne epickým finále. Dĺžka tejto eskapády, v závislosti od zvolených kariet, ktorými si aj v tomto prípade viete modifikovať herný zážitok, sa pohybuje okolo dvoch hodín.

PS4 verzia so sebou prináša aj nové karty, vďaka ktorým môžete vymeniť aktuálny vzhľad Lary za jej výzory v predošlých hrách, a nostalgicky si tak zaspomínať na to, ako sa Lara za 20 rokov svojej existencie zmenila. A akým pokrokom prešlo za tú dobu grafické spracovanie hier.

Poslednou dôležitou novinkou je rozšírenie Endurance módu v režime Expeditions o možnosť hrať co-op. S druhým hráčom si tak môžete vyskúšať prežívanie v divočine, vďaka čomu si môžete dovoliť viac riskovať, čím sa podstatne zlepšuje inak vcelku nudná hrateľnosť tohto módu.

Technická stránka portu je zvládnutá na jednotku, a tak hra beží v rozlíšení 1080p na stabilných 30FPS. Autori navyše sľubujú day one podporu PS4 Pro v podobe patchu, vďaka ktorému by sa mala grafická stránka hry ešte o niečo vylepšiť. Podobne ako pri predchádzajúcom Tomb Raiderovi pre PS4 titul využíva reproduktor v Dualshock gamepade pri streľbe, čo aspoň trocha pomáha atmosfére v inak nie príliš podarených akčných scénach – viď naša pôvodná recenzia.

Naše hodnotenie

V konečnom zúčtovaní PS4 verzia Rise of the Tomb Raider predstavuje relatívne solídnu porciu zábavy, ktorá však v štandarde akčných dobrodružných hier nastavenom Uncharted 4, zaostáva či už po príbehovej, akčnej alebo technickej stránke.

Klady

 • Openworld sekcie na Sibíri
 • co-op Endurance mód
 • rozličnosť pribalených DLC
 • podpora PS4 Pro a Playstation VR

Zápory

 • príbeh
 • akčné scény
 • port rok starej hry

Informácie o hre

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider 2016

Lara Croft vyráža na svoju prvú veľkou výpravu. Po všetkom, čo zažila v minulej časti, sa z nej stáva tá Lara Croft, ktorú všetci dobre poznáme. Pripravte sa na dychberúce výpravné dobrodružstvo, ktoré vás privedie na neuveriteľné miesta. Tu budete musieť využiť nielen schopnosť prežiť, ale tiež premýšľať.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: Crystal Dynamics
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Square Enix

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk