• Klasika v podaní Microsoftu: Ich Smart Delivery je zbytočnosť a sladké marketingové reči

  • „Playstation 5 Pro a Xbox Series XL sú veľmi nepravdepodobné,“ tvrdí bývalý člen vedenia Xboxu

  • Microsoft má pre vývojárov a vydavateľov jasný odkaz: Upgrade na next-gen by mal byť zdarma

  • Microsoft chystá do služby Xbox Game Pass veľkú AAA hru tesne po jej vydaní. Bude to Cyberpunk 2077?

  • Mafia: Definitive Edition presunutá, no na zábery z hry sa pozrieme už onedlho

  • Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning ohlásené: Vyjde v septembri a dostane aj novú expanziu

Rozlíšenie 8K, nová VR a externý HDD: Čím všetkým by mohla ohúriť PlayStation 5?

Rozlíšenie 8K, nová VR a externý HDD: Čím všetkým by mohla ohúriť PlayStation 5?

PlayStation 5 príde. Zajtra, o rok, o päť. Toto nik z nás s určitosťou nevie. Ale vieme, že príde v takej či onakej forme. Pozrime sa na to, čo by sme mohli a mali očakávať.

Je ťažko s presnosťou povedať, kedy PS5, alebo, ak mám byť formálny, PlayStation 5, uvidíme. Veľmi ľahko to môže byť už na tohtoročnej E3. Rovnako pravdepodobný je ale aj scenár, že Shuhei Yoshida ohlási svoju next-next-gen konzolu podstatne neskôr. Prečo sa teda zaoberať niečím tak zahmleným?

Vec sa má tak, že konzolový trh je dnes veľmi zvláštne miesto a na základe toho, čo sa deje, by sa dalo odhadnúť, kam sa veci s PS5 budú uberať.

Má to úzku spojitosť s nedávnym ohlásením a vydaním PS4 Pro, mid-gen rozšírením štandardnej PS4 konzoly. Sony má teda dnes systém schopný využívať HDR a 4K upscale technológiu, čo, povedzme si, väčšine konzolovej klientely vyhovuje. Na základe tohto faktu teda vyvstáva otázka, kedy a či vôbec budeme vidieť plnohodnotného nástupcu PS4. Alebo ako sa zmení zabehnutý reťazec vydávania novej konzoly.

Uvidíme informácie o PS5 na E3 2017?

Dosť podstatný je ťah v dlhodobej šachovej partii Sony vs Microsoft. Na ťahu je tvorca X-box konzoly, ktorý sa na E3 blíži s Projektom Scorpio. Sony veľmi dobre vie, že tento nový prírastok do rodiny konzol má potenciál strhnúť momentum na stranu Microsoftu. Toto všetko ale neznamená, že Sony musí v prípade vydania konkurenčnej konzoly podniknúť okamžitý protiútok. Nejde o mobilný trh, kde sa praktizuje „upgrade every year“ politika a Yoshida to len potvrdzuje svojimi vyhláseniami. A ak sa na to pozrieme z hľadiska elementárnych prepočtov, čím dlhšie je schopný stávajúci model prežiť a prosperovať na súčasnom trhu bez nutnosti investícií do vývoja, tým je ziskovejší. Technológie na výrobu pokročili, sú lacnejšie, produkt tým pádom zlacnie, viac sa rozšíri, vývojári zvýšia na základe toho podporu. Jednoduché.

Čo toto všetko znamená pre PS5? Čo bude robiť inak? Čo by mala robiť inak?

Momentálne sú odpovede na tieto otázky nejasné, ale namiesto toho, aby sme tu čakali so založenými rukami na to, čo nám padne do lona, skúsme spracovať to málo, čo vieme.

PS4 Pro ponúka dráždivú ukážku toho, ako by mohlo hranie v 4K vyzerať. Faktom zatiaľ zostáva, že ide len o ukážku, nie plnohodnotné 4K hranie. Použitie „checkerboard“ technológie, kde na základe jednotlivých pixelov systém vytvorí 4 pixely v 4K rozlíšení, je šikovné, ale s ohľadom na stále sa zvyšujúcu popularitu 4K displejov bude žiadané plnohodnotné 4K rozlíšenie.

Chris Kingsley, CTO a spoluzakladateľ Rebellion, koketuje s ešte odvážnejšou teóriou týkajúcou sa PS5: „Pochopiteľne, že nová konzola by mala zvládať natívne 4K. Je dosť možné, že bude útočiť aj na 8K.“

Fenomén VR

Sony je momentálne prvý vývojár konzol, ktorý priamo podporuje a pracuje s VR technológiou. Pokiaľ ale preskúmate dôkladnejšie Playstation VR a jeho implementáciu v PS4 Pro, ponúkne to špekulácie, kam by mohla PS5 tento spôsob zobrazovania posunúť.

Momentálne Playstation VR pracuje v nižšom rozlíšení ako Oculus Rift a HTC Vive, ale, ako už dobre vieme, aj v tomto stave „žmýka“ schopnosti štandardnej PS4 na hranicu možností. Či, presnejšie povedané, PS4 tieto možnosti ani využiť nedokáže. PS4 Pro tento nedostatok rieši zvýšením frame rate a kozmetickou úpravou zobrazenia, ale s obmedzením rozlíšenia stanoveným samotným Playstation VR si poradiť nedokáže. Pokiaľ by sme vsadili na momentálnu situáciu VR, ktorá sa pomaly začína udomácňovať na trhu, je pravdepodobné, že Sony zapracuje na novej, vylepšenej verzii Playstation VR pracujúcej práve s PS5.

Kingsley z Rebellionu poukazuje opäť trefne na prípadného nástupcu Playstation VR: „Všetko, čo eliminuje obmedzenosť pripojenia, je správny krok.“

Dnešné VR zariadenia sú k PC či konzolám pripojené na „káblovej“ báze a to ide priamo proti ideológii razenej VR, ktorá by mala znamenať jedno: Voľnosť. Týmto smerom sa začínajú uberať „treťostranové“ spoločnosti a HTC Vive získava bezdrôtovú podporu. Preto je len logické, že podobný prístup sa očakáva u VR systému v PS5.

Kingsley vo svojom zozname prianí zachádza ešte ďalej a dodáva: „V prvom rade by som si želal širšie horizontálne a vertikálne zorné pole, čo vyžaduje 4K podporu pre každé oko, a podpora HDR by tiež bola vítaným prídavkom.“

HDR a širšie zorné pole je možné dosiahnuť, ale, úprimne povedané, že by sa plná podpora 4K VR dala realizovať v prípade PS5, sa ani neočakáva. 4K pre každé z očí totiž automaticky tvorí renderovanie rozlíšenia v 8K, a to pravdepodobne presiahne schopnosti svalov poháňajúcich PS5.

Ako ale už história neraz ukázala, vývojári niečoho tak úzko špecializovaného ako herná konzola dokážu vďaka jednotnej konfigurácii HW niekedy šikovným „obídením systému“ vyťažiť z platformy neočakávané výkony a schopnosti.

Aký vzhľad a formu bude PS5 mať?

Bolo už načrtnuté, že vďaka moderným technológiám ako cloud, umožňujúcim streamovanie hier, by sa mohol herný HW z relatívne robustnej stavby podstatne zmenšiť. Nepredpokladáme ale, že by sa Sony pustilo cestou Nintenda a z PS5 by sa stal prenosný „portable“ systém.

Jedným z dôvodov, ktorý nás v tom utvrdzuje, je fakt, že s PS4 sa Sony dalo na cestu, kde systém v podstate používa PC architektúru. Po troch predchádzajúcich konzolách, ktoré využívali svoj unikátny spôsob HW konfigurácie vrcholiacej v PS3 generácii, si vývojári určite vydýchli, že sa Sony dalo na novú „vieru“.

„Vývojári vždy chcú mať možnosť vytvoriť čo najlepšiu hru v čo najjednoduchšom prostredí, umožňujúc tak venovať svoje úsilie kreativite,“ tvrdí Kingsley. „Takže HW by mal byť postavený na základe dnešných konzol, ktoré sú postavené na PC základoch. Vždy sme nadšení rýchlym CPU a GPU, ale rovnako dôležitá je napríklad aj veľkosť a rýchlosť RAM, pretože práve tá vie dať procesorom potrebné živiny.“

Všetko toto je reálne a očakávané, čo ale taký harddisk? Bude PS5 mať HDD?

Prezident a CEO Sony Computer Entertainment, Andrew House, pri uvedení PS4 povedal, že integrovanie 8GB RAM a HDD v PS4 boli obe „bilióndolárovými rozhodnutiami“. A napriek tomu, ak sa spýtate majiteľa PS4, čo mu na nej prekáža najviac, rátajte s tým, že spomenie absenciu využitia externého HDD (pozn.red.: dnes už minulosť po vydaní firmware 4.50), ktoré napríklad jeho spoluhráč Xbox One v ponuke má.

Ak budeme pracovať s teóriou, kde PS5 podporuje natívne 4K rozlíšenie, objem dát oproti stávajúcemu 1080p štandardu sa zákonite zvýši. Požiadavka na podporu externého HDD zo strany hernej verejnosti bude určite na prvých priečkach zoznamu PS5 funkcionalít.

Streamovanie hier

Ak by došlo na podporu tohto variantu, celý problém ohľadom veľkosti HDD a externého rozšírenia by v tom momente stratil na relevantnosti. Prečo teda aj v situácii, kde Sony už dnes ponúka službu streamovania prostredníctvom PlayStation Now, nie sme tejto myšlienke naklonení?

Odhliadnuc od minoritných nedostatkov v samotnom procese a politike Playstation Now, hlavný problém je omnoho prozaickejší: rýchlosť Broadband pripojenia. Len samotné zobrazovanie za použitia 4K displejov požaduje stabilné pripojenie 25Mbps a s prihliadnutím na to, že herné 4K prostredie pridá k objemu vizuálnych dát aj dodatočné informácie, môže byť aj táto prenosová rýchlosť nedostatočná. Nič ale Sony nebráni vydať aj dodatočné, prenosné zariadenie na báze cloud technológie pre vlastníkov ultra rýchlych broadband pripojení.

Čo sa ale týka konzoly reprezentujúcej „vlajkovú loď“ Sony v piatej generácii, všetko nasvedčuje tomu, že pôjde opäť o konvenčný kus železa, ako ho poznáme z histórie a súčasnosti.

Kancelár Philip Hammond síce vo svojom jesennom vyhlásení síce uviedol plán vybudovať infraštruktúru rýchleho broadband a 5G mobilného pripojenia pre UK, a to je potešiteľné , ale to, že je naplnenie tejto vízie plánované na rok 2021 a to, že Veľká Británia neznamená zvyšok sveta, pravdepodobne vo vývoji PS5 nebude hrať kľúčovú úlohu. Navyše vydanie PS5 sa očakáva určite pred realizáciou tohto projektu. Nič ale nebráni Sony dodatočne implementovať podporu streamovania do prípadnej mid-generácie PS5, ako sme zažili aj v životnom cykle PS4.

Disk či nedisk? To je otázka

S rastúcou popularitou „sťahovania“ hier priamo z obchodov a priamo súvisiacim pohodlím či už samotných hráčov, alebo aj zníženými nákladmi vývojárov, príde vhod otázka, či PS5 zanevrie na podporu optických médií alebo v tejto „tradícii“ zotrvá. Náš odhad je taký, že Sony nebude tento risk podstupovať minimálne do času, kým podobný systém nezavedie aj Microsoft. Príkladom je situácia, kde Sony oprávnene zožalo výčitky za absenciu 4K Blu-ray mechaniky v PS4 Pro oproti konkurenčnému Xbox One S.

Prieskumy ukazujú, že hráči stále preferujú fyzické kópie hier. Jedným z dôvodov je možnosť opätovne ich predať, druhým, že šetria vzácne miesto na disku. Druhý bod síce už dnes tak celkom neplatí, pretože inštalácia z disku už zahŕňa prenos celého objemu dát na HDD, na druhej strane ale v prípade, že nemáte rýchle internetové pripojenie, tento druh inštalácie bude podstatne rýchlejší, ak sa rozhodnete hru si opätovne po zmazaní zahrať.

Suma-sumárum sa síce predpokladá, že digitálna forma preberie opraty v spôsobe prístupu k dátam a ich archivácie, no nie takým radikálnym spôsobom, aby sa zaužívaná forma úplne vyhladila.

Bude PS5 modifikovateľná?

Microsoft má v pláne porušiť zažité pravidlá v cykloch konzolových generácií. Veľkou zbraňou Projektu Scorpio má byť jeho schopnosť rozširovať výkon systému cez HW upgrade. V svetle dostupných informácií zatiaľ nevieme, či pôjde o podporu plne natívneho 4K, alebo napr. možnosť využívať 4K VR zariadenia.

Touto cestou by sa bez jediného problému mohla vydať aj PS5, s prihliadnutím na fakt, že rovnako ako Microsoft využíva PC architektúru. Všetci ale určite dospejeme v určitom bode k záveru, že takýto prístup môže mať neblahé následky a de facto zničiť dušu konzol ako takých. Ak by sme mali totiž dokupovať rozšírenia v cene PC komponentov, rovnajúcich sa často cene samotnej konzoly a zároveň byť nútení ich použiť, keď si chceme užiť nejakú novinku, či dokonca si ju len zahrať, nebolo by to vôbec to, čo od konzoly v jej podstate očakávame. Plug-n-play je heslo dňa. A to nehovoriac o kompetitívnom hraní, kde lepší HW ponúkne určite lepšie podmienky. Už dnes má napríklad Battlefield 1 na PS4 Pro vyššie rozlíšenie a stabilnejšie snímkovanie ako na „vanilla“ PS4, a aj keď to neurobí z dreva virtuóza, vo vyrovnanej partii to rozdiel hrať bude.

Predpokladá sa teda, že by Sony malo zostať pri zaužívaných životných cykloch a nerobiť radikálne zmeny v jednej generácii. Toto všetko ale bude určite ovplyvnené ťahom, ktorý zahrá Microsoft.

Kedy teda rozbijeme prasiatka a prehodnotíme dovolenky?

Ak sa máme držať historických faktov a rešpektovať tradície, budeme kalkulovať s tradičným 6-ročným cyklom. PS4 bola vydaná v roku 2013 a výsledok tejto rovnice napovedá, že 2019 by mohlo byť číslo, ktoré hľadáme. V tom čase by už technológie zvládajúce 4K mali byť dostupné bez nutnosti predaja nehnuteľnosti či členov rodiny do otroctva. Zároveň by mali TV s 4K podporou predstavovať štandardné domáce spotrebiče v prijateľnej cene.

Jedinú premennú v tejto rovnici zohráva PS4 Pro. Ak bude jej predaj stále úspešný, Sony sa pravdepodobne ochotne zvezie na vlne a zarobí o niečo viac na svojej investícii. Ak sa tak stane, príchod novej generácie nepochybne rok počká a 2020 je celkom pekné číslo.

Nech je teda ako chce, do roku 2020 by sme sa mali od Sony dočkať prvej plnohodnotnej konzoly s 4K podporou a bezdrôtovej VR. No len v prípade, ak túto partiu neukončí šachom predčasne Microsoft.

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk