Trh s vlajkovými loďami mobilných telefónov čoraz viac pripomína gladiátorskú arénu, kde sa výrobcovia predbiehajú nielen v hrubom výkone, ale aj v implementácii najnovších technologických výstrelkov, to všetko len aby sa čo i len trocha odlíšili jeden od druhého.
ASUS so svojou líniou Zenfone dlhé roky hľadal vlastnú tvár, často zatienený komerčne úspešnejšími a agresívnejšie ladenými hernými súrodencami z rodiny ROG Phone. Treba povedať, že až do príchodu jedenásteho poradového modelu sa im, podľa môjho názoru, úspešne darilo, ostatne ponúkať v dnešnej dobe výkonné mobily v kompaktnom spracovaní je určitá forma unikátnosti. Taiwanský gigant sa však minulý rok rozhodol, že jeho budúcnosť tkvie v produkcii obrovských „lopát“ a z tejto vízie nijako nevybočuje ani novinka s názvom Zenfone 12 Ultra. Je však prívlastok Ultra skutočne výstižný alebo ide len o ďalší nesmierne drahý prísľub, zabalený do marketingových fráz?
Zenfone 12 Ultra, mobil preskakujúci magickú hranicu tisíc eur, vás na prvý dotyk dokáže presvedčiť o svojom prémiovom rodokmeni. Matné sklo na zadnej strane nielen lahodí oku a prstom, ale zvláda aj statočne bojovať proti zbieraniu odtlačkov. ASUS sa aj tu v duchu súčasnosti hlási k zelenej vlne so 100 % recyklovaným hliníkovým rámom a 22 % podielom recyklátov v displejovom skle. Za mňa je myslenie na ekológiu vždy chvályhodný krok, no podobné veci trocha blednú pri pomyslení na krátku softvérovú podporu, ale o tom vám ešte čo to porozprávam neskôr.
Farebná paleta vám dáva možnosť vybrať si z decentnej Ebony Black, elegantnej Sakura White a prírodou dýchajúcej Sage Green. Z priložených fotografií je vám jasné, ktorý z týchto troch možností mi zaslal distribútor na test. Dizajnová evolúcia oproti Zenfone 11 Ultra priniesla rozhodne uhladenejší vzhľad. Kamerový modul sa o niečo zmenšil a celok tak pôsobí oveľa menej vyzývavo akoby sa ASUS trocha neohrabane pokúšal dištancovať od nálepky kričiacej „Toto je ROG Phone v luxusnejšom obleku!“ Ako som už naznačil v úvode, so svojimi 220 gramami a rozmermi 163.8 x 77.0 x 8.9mm patrí medzi lopaty, no zaoblené hrany mu, našťastie, pomáhajú sadnúť do dlane, a to bez prehnaného pocitu ťažkopádnosti. Certifikácia IP68 sľubuje dostatočnú odolnosť voči vode a prachu, takže náhodné stretnutie s tekutinami by pre vás nemalo byť fatálne. Skutočným prekvapením, takmer relikviou z minulosti, je však prítomnosť 3.5mm audio jack konektoru, čo je natoľko unikátne, že si dovolím nový Zenfone označiť za jediný mobil v prémiových vodách, ktorý niečo takéto obsahuje. Pre niekoho to môže byť skôr úsmevné, ale treba dodať, že pre audiofilov sa práve takýto konektor môže stať ódou na radosť.
AMOLED nesklamal
ASUS pri displeji Zenfone 12 Ultra vsadil bez akýchkoľvek debát na istotu a vybavil ho panelom, ktorý vás nemá prečo sklamať. Predstavte si 6,78-palcový Samsung E6 AMOLED s LTPO technológiou, dynamicky žonglujúcou s obnovovacou frekvenciou od šetrného 1Hz až po bleskových 120Hz (a pri vybraných hrách dokonca atakujúcich hranicu 144Hz). Full HD+ rozlíšenie (2400x1080pxl) zaručuje dostatočnú ostrosť v akejkoľvek situácii a rovnako môžem označiť za dobrý i jas na maximálnej hranici 2 500 nitov. Aj na priamom poludňajšom slnku preto budete môcť čítať obsah panelu bez najmenších problémov. Vďaka pokrytiu 107 % DCI-P3 gamutu tu farby doslova pulzujú sýtosťou, pričom si zachovávajú vernosť realite. O prednostiach AMOLED technológie vám referujem opakovane, a preto to nebudem ďalej nejako naťahovať a len dodám, že vás v tomto prípade čaká nekonečný kontrast a široké pozorovacie uhly bez skreslenia celkovej prezentácie. Nechýba, pochopiteľne, ani Always-On režim, ostatne v cenových vodách, kde sa testovaný model pohybuje, by ste sotva očakávali jeho absenciu rovnako tak ako aj absenciu vyššie uvedených predností.
O ochranu pred škrabancami sa stará odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 a o bezpečnosť pod ním umiestnená dobre reagujúca optická čítačka odtlačkov prstov.
Pod kapotou drieme najnovší klenot od Qualcommu, čipset Snapdragon 8 Elite (3nm), doplnený grafickým čipom Adreno 830 a v mojom prípade 16 GB RAM. ASUS vám pri svojej vlajkovej lodi sľubuje až 40 % nárast AI výkonu, čo má v praxi priniesť nielen bleskové reakcie v špecializovaných AI aplikáciách, ale aj celkovo svižnejší systém a rýchlejšiu audiovizuálnu postprodukciu. Uznávam, že tieto papierové svaly vyzerajú impozantne, ale realita je predsa len trocha horšia (AnTuTu – 2 765 820). Plný potenciál Snapdragon 8 Elite v tomto hardvéri zostáva jasne uzamknutý, nedosahujúc méty konkurenčných rivalov ako, napríklad, aj rýdzo herne ladeného ROG Phone 9 Pro. Je za tým zlá optimalizácia, alebo daň za elegantnejšie a tenšie telo, ktoré nedokáže poskytnúť tak masívne chladenie ako jeho herný bratranec? Osobne si myslím, že je to kombinácia oboch faktorov. Každopádne, pri každodenných úlohách a multitaskingu je telefón absolútne bleskový a ZenUI funguje bez zaváhania. Náročnejšie hry zvláda s gráciou, hoci dlhšie herné seansy mi odhalili citeľné zahrievanie zadnej časti. Kto preto uvažuje o kúpe tohto mobilu, mal by sa pri náročnej záťaži pripraviť na vysoké povrchové teploty.
Šialene slabá podpora
Po stránke softvéru tu máme Android 15, ktorému ASUS vdýchol život už vyššie spomínanou nadstavbou ZenUI. Tá je právom ospevovaná pre svoju čistotu, bleskovú optimalizáciu a absenciu otravného bloatvéru. Systém je skutočne svižný, plynulý a intuitívny. Hlavným lákadlom tohto ročníka je však očakávaná implementácia umelej inteligencie, ktorá z mojej skúsenosti dokonca presahuje hranice možností fotoaparátu. Pripravte sa na AI Transcript 2.0 (stále v beta verzii, avšak oveľa funkčnejší než napríklad pri Nothingu) pre prepis hlasu na text a tvorbu súhrnov, AI Article/Document Summary (Beta) na skrátenie webových článkov, AI Call Translator 2.0 (Beta) na preklad hovorov v reálnom čase, populárnu funkciu Circle to Search od Google, AI Wallpaper na generovanie tapiet a AI Noise Cancellation pre krištáľovo čisté hovory. Zaujímavosťou je on-device AI vďaka jazykovému modelu Meta Llama 3 8B pre vybrané funkcie, čo znamená offline fungovanie a automaticky tak aj lepšiu ochranu vášho súkromia. Pozor, v offline režime nie je podporovaná lokalizácia do CZ/SK jazyku, ktorá rovnako absentuje u väčšiny AI funkcií. Všetky vymenované funkcie som náležite otestoval a aj keď sú stále v procese vývoja, rozhodne ich hodnotím kladne.
Teraz však prichádza už naznačovaná studená sprcha. Najväčším, priam kritickým softvérovým prešľapom, je žalostne krátka softvérová podpora. ASUS sľubuje len dva roky veľkých aktualizácií Androidu a štyri roky bezpečnostných záplat. V ére, keď Google či Samsung ponúkajú sedemročnú podporu, je toto od ASUSu facka rovno do tváre ich poctivo platiacich zákazníkov. Pri takto vysokej cenovke to za mňa dokonca hraničí s výsmechom a som zvedavý, či sa to prejaví aj na celkových predajoch mobilu ako takého.
ASUS sa už roky snaží preraziť do takzvanej fotografickej extraligy a nanešťastie musím konštatovať, že Zenfone 12 Ultra ich tam rozhodne nedostane. Na zadnej strane výrazne vyvýšeného ostrovčeka tróni celkovo trojica priemerných objektívov – hlavný 50 MPx senzor Sony Lytia 700 (1/1.56″, f/1.9) doplnený 6-osovým hybridným gimbalom verzie 4.0, vďaka ktorému získate stabilné zábery aj videá. Spoločnosť mu robí 13 MPx ultraširokouhlý snímač (120°) s free-form šošovkou proti skresleniu a 32 MPx teleobjektív s trojitým optickým zoomom a OIS. Pre selfie nadšencov je pripravený 32 MPx predný RGBW snímač. Videá môžete realizovať v 8K rozlíšení pri 30fps s tým, že zvukovú stopu vylepšuje umelá inteligencia. Schopnosti zachytávať fotky a robiť postprodukciu práve pomocou AI sú v prípade nového Zenfone 12 Ultra za mňa vyložene sklamaním, dokonca si dovolím tvrdiť, že som tento rok testoval hneď niekoľko o polovicu lacnejších mobilov, ktoré zvládali fotiť výrazne krajšie. ASUS aspoň nešetril na softvérových vylepšeniach a ponúka vám AI Magic Fill (Beta) na gumovanie objektov, AI Unblur (Beta) na záchranu rozmazaných fotiek, AI Panning Shot pre dynamiku, AI Object Sense na rozpoznanie scény a AI Night Vision pre nočné zábery.
Ako dlho vydrží?
Ak existuje disciplína, v ktorej Zenfone 12 Ultra zvláda naopak svoju konkurenciu preskočiť, je to jeho výdrž. Obrovská 5 500mAh batéria, v tandeme s úsporným LTPO displejom a vyladeným systémom, znamená dva dni perného nasadenia na jedno jediné nabitie. Tie PR sľuby o 23 hodinách sociálnych sietí či viac ako 26 hodinách celkového používania nie sú preto len prázdne rečičky a za to treba ASUSu vzdať hold. Navyše v momente, keď vám energia konečne klesne na nulu, nastupuje na scénu 65W káblové nabíjanie s funkciou HyperCharge, ktoré doplní energiu z nuly na sto za necelých 50 minút. Nechýba ani 15W bezdrôtové nabíjanie. V balení mobilu nemusíte očakávať nič viac než kábel, aj keď musím výrobcu pochváliť aspoň za príjemný bonus v podobe plastového obalu.
Záverom ešte krátko k zvuku. O audio prezentáciu sa starajú stereo reproduktory schopné vytiahnuť kulisu skutočne hlasno, so solídnou basovou linkou, čistými výškami, pričom technológie ako Dirac Virtuo či OZO Audio pridávajú priestorovom efekte. Onen oslavovaný 3.5mm audio jack je už len čerešničkou na torte. A konektivita? Zenfone 12 Ultra je nabitý modernými štandardmi – Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC a, samozrejme, nechýba ani podpora eSIM.
ASUS Zenfone 12 Ultra vnímam ako smartfón dvoch tvárí, plný svetla aj tieňov. Na jednej strane oslňuje špičkovým (hoci rozhodne nie naplno využitým) výkonom Snapdragonu, dychberúcim AMOLED displejom, výbornou výdržou batérie s bleskovým nabíjaním a návratom milovaného 3.5mm jacku. To všetko je tu zabalené do čistého a svižného ZenUI. Druhá strana mince však odhaľuje citeľné slabiny. Fotografický arzenál, napriek gimbalu a AI pomoci, nedosiahne za hranicu priemernosti a náročnejších používateľov jasne sklame.
Absolútnym knokautom je však katastrofálne krátka softvérová podpora. Dať dva roky aktualizácií Androidu pri vlajkovej lodi za vyše 1 000 eur, to je prešľap neskutočných rozmerov. Pre koho je teda tento mobil určený? Ak túžite po papierovo brutálnom výkone, fantastickom displeji, extrémnej výdrži a dokážete prehliadnuť priemerný fotoaparát a fatálne krátku podporu, môže byť zaujímavou, aj keď drahou voľbou. V priamej konfrontácii s telefónmi Samsung Galaxy S25 Ultra či Xiaomi 15 Ultra však Zenfone 12 Ultra bojuje s jednou rukou uviazanou za chrbtom, a to najmä čo sa týka fotografovania a dlhodobej hodnoty. Je to dobrý mobil, ale dobré ja za tri, ako mi zvykla vravievať mamička, keď som víťazoslávne doniesol domov vysvedčenie.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
ASUS Zenfone 12 Ultra 2025
- Kategória: Mobilné telefóny
- Šírka: 77 mm
- Výška: 163.8 mm
- Hĺbka/hrúbka: 8.9 mm
- Hmotnosť: 220 g
- Farba: zelená
- Orientačná cena: 1200 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS
Korekcia: Martina Bordáková