Pojem herný batoh môže v mnohých z nás evokovať myšlienky na batoh, ktorý má v sebe zabudované nejaké herné prvky. To tak trochu nedáva zmysel, nakoľko pod označením herný ruksak sa zvyčajne označuje obyčajný batoh, ktorý je prispôsobený na prenos notebooku a prípadne príslušenstva k nemu. Podstatným rozdielom zvyčajne býva aj „herný“ dizajn, no podmienkou to nie je. V dnešnej recenzii si priblížime ruksak od spoločnosti Genesis, ktorá je stále rozrastajúcim sa velikánom v oblasti počítačových doplnkov a rôzneho príslušenstva k počítačom. Konkrétny názov modelu je Pallad 450 Camo Lite a už z názvu môže niekoho napadnúť, ako bude asi batoh vyzerať.
DIZAJN
Dizajn je jedným z kľúčových prvkov každého batohu, či už je herný alebo nie. Pri Pallad 450 si dal výrobca záležať a zákazníkovi poskytuje v prípade modelu Camo Lite „vojenský“ vzhľad, ktorý vzbudzuje pocit, že produkt by mal byť odolný a kvalitný, no o tom si povieme nižšie.
Musím dodať, že naživo ruksak pôsobí oveľa kvalitnejšie a priestorne ako na fotografiách.
SPRACOVANIE
Snáď najdôležitejším parametrom herného batohu je odolnosť, a teda do istej miery aj jeho vyhotovenie. Predsa len, ak v ňom máte prenášať svoj notebook a príslušenstvo k nemu, je na mieste, aby tieto veci boli v ruksaku dostatočne chránené. Na tomto si dal Genesis naozaj záležať, nakoľko vďaka kombinácii použitých materiálov batoh je aj do nevhodného počasia, ako je napríklad dážď, a vaše produkty uložené v ňom ochráni.
Nie je to tak, že by batoh bol odolný voči vode, no kým premokne, chvíľu to potrvá a vy si za ten čas stihnete nájsť suché miesto a produkt pred dažďom ukryť. Celkový dojem na mňa kvôli tomu Pallad 450 vyvolal naozaj skvelý.
KAPACITA A NOSNOSŤ
Ďalšou z dôležitých vlastností každého batohu, ktorý má vyhradenú priehradku na notebook je, aký veľký ten notebook môže byť. Maximálna uhlopriečka notebooku, ktorý sa do tohto batohu zmestí, je 15,6 palca, čo znamená že sa do neho zmestí väčšina bežných rozmerov laptopov. Okrem toho ale má ale ruksak dedikované priehradky aj na príslušenstvo, ako je napríklad počítačová myš, čo je taktiež obrovským plusom, nakoľko tieto veci, rovnako ako aj notebook, sú lepšie chránené a pevnejšie zachytené, čo predchádza nebezpečenstvu vzniku poškodenia pri páde batohu, prípadne pri tvrdšom náraze. Celkovo disponuje produkt 13 priehradkami, pričom 4 sú vonkajšie. V spoločnosti Genesis sa zamerali aj na modularitu batohu, vďaka čomu prišli s technológiou MOLLE (Modular Load-bearing Equipment). Tá má na starosti možnosť rozširovania úložiska batohu o vlastné priehradky a kapsy pomocou špeciálnych uchycovacích pásikov, ktoré ale pôsobia skôr ako obyčajné pásy, ale to nie je problém, nakoľko dodatočné úložisko má slúžiť len ako akýsi záložný plán.
Je potrebné spomenúť aj fakt, že aj napriek odolným materiálom existuje parameter ako maximálna prípustná nosnosť. Tá činí 16 kilogramov, no neviem si predstaviť, čo by ste v batohu museli mať na to, aby ste sa k tomuto číslu dostali a aj keby sa vám to náhodou podarilo, určite by ste s ním nešli na dlhšiu cestu, nakoľko nosiť takú hmotnosť na chrbte nie je práve najjednoduchšie a ani najkomfortnejšie, no o komforte trochu neskôr. Celkovo je teda nosnosť tak trochu relatívnym parametrom a verím, že batoh by si hravo poradil aj s ťažším nákladom.
KOMFORT
Aký pohodlný je batoh na bežné nosenie? To je jedna z otázok, ktorá vám už pravdepodobne napadla. Z mojich osobných skúseností z testovania batohu vám môžem potvrdiť, že to závisí zväčša na tom, koľko v ňom máte naložených vecí, nakoľko asi neexistuje batoh, ktorý s 12 kg nákladom je pohodlný na nosenie.
Prečítajte si tiež
Ruksak pre hráčov Pallad 400 s USB portom v novej verzii
Pri bežnom používaní, kedy som mal v batohu nejaké osobné veci, notebook a príslušenstvo k nemu a hmotnosť týchto vecí neprevyšovala 6 kíl, bol batoh aj po dvojhodinovej túre dosť pohodlný a nikde ma vyslovene netlačil. Ramienka sú vystužené a vyplnené materiálmi, ktoré dbajú na vaše pohodlie, teda s takouto váhou by som pokojne zvládol ešte zopár hodín turistiky.