2K znovu ukazuje, že športy jednoducho vedia.
O novom prírastku do zabehnutej golfovej série by sme mohli povedať, že prišiel trochu neskoro, ale predsa. Mysleli sme, že sa ho dočkáme na jeseň ako predchádzajúce dva ročníky, no napokon sme si museli ešte pár mesiacov počkať. Bol som zvedavý, predsa len, vývojári z HB Studios majú s golfovými titulmi veľké skúsenosti – ide už o šiesty kúsok za jedenásť rokov a posledný, ktorý som recenzoval, ma naozaj bavil. Navyše, k tomuto kanadskému štúdiu mám vrelý vzťah aj vďaka nostalgii. Pamätám si, ako som pred osemnástimi rokmi na svojom notebooku veselo hral Rugby 08, čo dodnes považujem za zabudnutý videoherný klenot (ale som pravdepodobne jediný, haha). Čas však neúprosne plynie, od rugby sa presunuli k trochu menej akčnému športu a za roky si vybudovali pomerne veľkú fanúšikovskú základňu, ktorá sa na PGA Tour 2K25 poriadne tešila. Ako teda dopadla táto očakávaná hra?
Vynikajúci golf a polovičatá kariéra
Pozitívne s niekoľkými malými ale. Na začiatku (a aj v ďalších častiach) skonštatujem, že v jadre ide o kvalitný titul a čo sa týka samotnej hrateľnosti, tam sa fanúšikovia rozhodne nemajú na čo sťažovať. Pre porovnanie som si nainštaloval aj dva roky starú konkurenciu od EA a čo sa týka spracovania samotného športu, PGA Tour 2K je o level vyššie. Golf je jednoducho zábava ako pre jeho fanúšikov a veteránov série, tak aj pre nováčikov – vylepšené ovládanie prejde rýchlo do krvi, ale aby ste sa stali naozaj dobrým virtuálnym odpaľovačom loptičiek na greene, bude potrebný tréning a tréning. V tomto ohľade to vývojári zvládli na jednotku.
Hlavným singleplayerovým módom je aj tentokrát kariéra, v ktorej sa budete chcieť stať najlepším golfistom na svete a vyhrávať jeden turnaj za druhým. Žiaľ, tento režim je znovu tak trochu nedopečený, ako to bolo aj v prípade ročníkov 2K21 či 2K23. Chýba mu šmrnc, taká tá pozlátka okolo, ktorá z fajn zážitku urobí špeciálny. Nie, vývojári nemusia ísť až do extrému ako v prípade basketbalovej série od 2K, kde do toho zakomponovali aj hudbu a podobné veci, ale čímsi by sa mohli inšpirovať. Čo takto vymyslieť nejaký príbeh so zopár cutscénami? Možností je neúrekom a keďže je to neprebádaná oblasť, úplne by stačil aj obyčajný príbeh s posýpkou v podobe športových klišé. Niečo v štýle „chudobný študent si náhodou raz zahrá golf, bohatý sponzor si všimne jeho talent, dá mu šancu a on sa potom pomaly prediera rebríčkom vyššie a vyššie, ale popritom zažíva aj pády a dôležité lekcie“. Chápete ma, že?
Samozrejme, zaobídem sa bez toho, dôležitá je hrateľnosť, ktorá je tu výborná, ale občas ani tá nestačí, ak je toho obsahu pomenej. Základ je slušná klasika – v komplexnom editore si vytvoríte hráča, vyberiete si z piatich archetypov a hor sa do toho. Nasleduje kolotoč tréningov, špeciálnych udalostí a turnajov, ktoré občas pretne výber nového rivala či tlačová konferencia. Práve komunikácia s médiami je jednou z mála noviniek a spočiatku sa mi pozdávala. Vaše odpovede (na výber sú občas vtipné hlášky) formujú vašu osobnosť, ktorá zas poskytuje menší bonus popularite. Žiaľ, nejaký väčší vplyv to v celkovom kontexte nemá, skôr je to iba taká kozmetická vec, ktorá časom začne otravovať. A tak sa z toho všetkého potom stane iba taká rutina, keď idete od turnaja k turnaju, občas si vylepšíte hráča, skontrolujete sponzorov,
Náročné, ale výborné ovládanie
Golf je šport, ktorého základy pochopíte ľahko, ak sa však chcete stať majstrom, to je úplne iná liga. A to isté platí aj pre jeho videoherné spracovanie. Pokiaľ si zvolíte najnižšiu obťažnosť, bude to v podstate prechádzka ružovou záhradou a hra vám odpustí aj výraznejšie chyby. Keď vám to občas uletí do vody či do bunkra, nič sa nedeje, turnaj dokážete vyhrať aj s niekoľkými jamkami zahranými nad par. Potom však príde na rad zvyšovanie obťažnosti alebo súboj proti reálnym hráčom a vy si budete čoraz viac uvedomovať, že si musíte dávať pozor na mnoho vecí. Aká je sila vetra? Jeho smer? Vybral som si vhodnú palicu na tento odpal? A zabudnúť nesmieme ani na to, že okolie jamky môže byť poriadne členité a ak to netrafíte správne, loptička môže skončiť aj niekoľko metrov mimo vysnenej lokality. Hoci to nie je jednoduché a pre mnohých to môže znie hrozivo, ak si dáte záležať, časom sa všetky tieto veci naučíte, v čom zároveň tkvie čaro golfu samotného. Jednoducho to nie je iba o tom, že odpálite loptičku čo najďalej, ako sa dá.
Pre nováčikov je tu znovu pripravený výborný tutoriál, ktorý im ozrejmí všetky herné mechanizmy a v neposlednom rade aj základy ovládania. K dispozícii máte dva druhy – Swing Stick alebo 3-Click Swing, kde si vystačíte s tromi klikmi. Systém švihu je zas postavený na precíznom ovládaní analógovej páčky a tak trochu simuluje realitu. Aj po hodinách cviku sa sem-tam stane, že vám to proste uletí, rovnako ako to občas pokazia aj profesionáli. Nie je to však problém, presne na to je určený vylepšený systém feedbacku po každom odpálení loptičky a tréningový režim. Zelenáčov poteší aj možnosť zvoliť si obťažnosť s názvom Perfect Swing, ktorá znižuje vplyv vonkajších faktorov na švih, čo by som prirovnal k pomocným kolieskam na bicykli. Na začiatku to určite pomôže.
Ach, tie mikrotransakcie
Nuž a teraz sa na chvíľu vrátim do minulosti. Priznám sa, že občas si so slzou v oku spomeniem na časy, keď boli športové videohry naozaj iba o športe a nenašli ste v nich žiadnu virtuálnu menu zakúpiteľnú za reálne peniaze.Mnohými hráčmi nenávidený fenomén miktronsakcií je totiž strašiakom, ktorý dokáže pokaziť zážitok aj z inak kvalitného titulu. Spája sa totiž s grindom, na ktorý už často nemáme toľko času – a tak nám vývojári šikovne servírujú mikrotransakcie, vďaka ktorým ho môžete ladne obísť. Samozrejme, iba ak si zaplatíte. A to sa, žiaľ, deje aj v prípade PGA Tour 2K25, ktorú kvári podobný problém ako mnohé ďalšie hry pod vydavateľskou taktovkou 2K.
Mikrotransakcií je tu jednoducho priveľa a sprevádzajú vás na každom kroku, pričom najviac je to viditeľné pri vylepšovaní hráča. To, že si za reálne peniaze môžete kúpiť lepšie náradie, nejako prehliadnem, pretože hra vás do toho nenúti (hoci vám na mnohých miestach naznačuje, že to môžete urobiť). Ak si však chcete pridať nejaké bodíky do štatistík golfistu, okrem tzv. „attribute points“, ktorých som po pár hodinách mal neúrekom, potrebujete… áno, hádate správne, aj virtuálnu menu s názvom VC. Hoci sa to na prvý pohľad nezdalo ako veľký problém, pretože VC získavate za plnenie rôznych úloh či samotné hranie, rýchlo som si uvedomil, že tieto odmeny sú chudobné. Zamrzí to o to viac, že keď hra vyšla v predbežnom prístupe, vývojári boli oveľa štedrejší, ale tesne pred normálnym vydaním ich poriadne zredukovali. Ak si teda človek zaplatil, aby mohol hrať skôr, získal výraznú výhodu. Mrzuté a trochu neférové.
Pozerá sa na to dobre
Po grafickej stránke musím tvorcov pochváliť, hra je na tom lepšie ako predchodca a pozerá sa na ňu naozaj dobre. Ku kvalite konkurenta od EA jej ešte kúsok chýba, ale ten rozdiel rozhodne nie je tak okatý ako v minulosti. Modely postáv sa viac podobajú svojim reálnym predlohám, spracovanie samotných ihrísk je detailnejšie a uveriteľnejšie a dobre sa pozerá aj na rôznorodé animácie – a všetko to beží plynulo bez nejakých padaní či framedropov. Pozitívne slová, žiaľ, nemôžem povedať na adresu komentátorskej dvojice Luke Elvy a Rich Beem, ktorá je veľmi strojená, monotónna a ich hlášky sa často opakujú. Rozumiem, že golf je o čosi pokojnejší šport ako napríklad vyššie spomínaný basketbal a nečakám vrieskanie, keď sa mi podarí odohrať jamku na eagle, ale trochu viac energie by nezaškodilo.
Nuž, čo povedať na záver? PGA Tour 2K25 je výborný kúsok s niekoľkými ale. Čo sa týka golfu a jeho prezentácie, tam v podstate nemám čo vytknúť. Do hry sa dostanete rýchlo a návyková zábava na seba nenechá dlho čakať. Ak ste fanúšikmi golfu, prípadne máte chuť vyskúšať niečo nové, kúpu určite neoľutujete. Len škoda, že mikrotransakcie sú naozaj agresívne, kariére chýba šmrnc a čo sa týka licencií, tiež to nie je bohviečo (ihrísk je dosť, ale hrateľných golfistov je pomenej). Teraz je to teda ešte na štyri hviezdičky, ale pokiaľ sa autori nepoučia, o dva roky už nemusím byť tak zhovievavý.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
PGA Tour 2K25
- Vydavateľ hry: HB Studios, 2K Sports
- Žáner: Simulátor, Športové
- Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Korekcia: Pavol Hirka






