Robert Kirkman – meno, ktoré by mal každý komixový fanúšik poznať. Jeho séria The Walking Dead má v dobe písania tejto recenzie už 96 dielov a stále pribúdajú nové. Ako jeden z mála „nesuperhrdinských“ komiksov sa dostal medzi laikov grafických noviel v októbri 2010 vo forme seriálu, na ktorom pracuje aj Frank Darabont. Ten zožal veľký úspech po celom svete. Niet divu, že herná adaptácia nenechala na seba dlho čakať.
Telltale Games je späť!
Na hre The Walking Dead pracuje známe štúdio Telltale Games, ktoré má so seriálovými a filmovými adaptáciami nemalé skúsenosti. Wallace & Gromit, Law & Order, Back to the Future: The Game alebo Jurassic Park: The Game, to sú len niektoré z mnohých známych titulov. No kvalitatívne to šlo s Telltale v poslednej dobe, bohužiaľ, rapídne nadol. Napríklad Jurassic Park má na Metacritic veľmi slabých 55% a od užívateľov dokonca len 3,8 bodu. Našťastie, The Walking Dead prichádza s inovatívnym herným systémom a vynikajúcim príbehom, vďaka ktorému Telltale dokazuje, ako sa ľudovo hovorí, že na to stále má.
Ako už pri Telltale býva zvykom, hra je opäť rozdelená na niekoľko epizód, ktoré vychádzajú každý mesiac a pokiaľ by ste si ich chceli kúpiť napríklad na Steame, jedna vás bude v priemere stáť 4,99€. Bohužiaľ, nie je možné kúpiť len jednu, takže je ťažké podľa prvej epizódy posúdiť, či sa kúpa celej hry oplatí.
Príbeh je úplne nový a s komiksom či so seriálom nemá (okrem prostredia) veľa spoločného, rovnako ako aj postavy a samotný hlavný hrdina. Aj keď s niektorými známymi protagonistami sa počas hrania stretnete. Ním je Lee Everett, prevážaný policajným autom do väzenia, aby si odpykal svoj trest za vraždu. Hneď v úvode sa dozviete, že Lee možno nie je tak vinný, ako sa na prvý pohľad zdá. No vzápätí na ceste nastanú nečakané komplikácie a auto havaruje. Skúška prežitia sa môže začať. Nechcem z príbehu veľa prezrádzať, pretože, ako ste si iste mohli domyslieť, ide o jadro celého titulu. Všetko, čo sa v nasledujúcich dvoch až troch hodinách odohrá, závisí len na vás. Hra vás neustále núti sa rozhodovať a zamýšľať nad ďalším postupom, pričom ciest je vždy niekoľko.
Netypická hrateľnosť poteší aj fanúšikov akčnejších žánrov
Oproti iným adventúram, ktoré ste mali možnosť hrať, vás určite prekvapí herný systém. Zabudnite na typické point & click ovládanie. S hlavným hrdinom sa voľne pohybujete kam chcete, a zároveň kurzorom komunikujete s herným svetom. Sem by asi smerovali moje najväčšie výhrady voči hre, pretože tento systém je na myši a klávesnici veľmi zle ovládateľný. Radšej som vzal do ruky gamepad, na ktorom bola moja spokojnosť oveľa väčšia. Keďže hra vyšla aj na Xbox 360, PlayStation 3 a dokonca iOS, je viditeľné, že ovládanie bolo optimalizované hlavne pre konzoly. Vďaka dynamickejšej hrateľnosti nie je väčšina akčných momentov fádnych ako v poniektorých adventúrach, kde sa len čaká na vaše rozhodnutie. Nestihnete zareagovať, umriete.
Podobne je to aj s konverzáciami, v ktorých máte malý časový limit na odpoveď. Keď vyprší a Lee zostane ticho, môže tak vzbudiť podozrenie, že niečo skrýva alebo klame. Rozhovory a dôvera postáv sú celkovo veľmi dôležitý faktor a za seba musím povedať, že po dlhšej dobe som k postavám v hre cítil sympatie a niektoré si dokonca obľúbil. Objavili sa ale aj také charaktery, ktoré by si vašu pomoc v žiadnom prípade nezaslúžili, no to zistíte príliš neskoro. Presne takéto emócie k žánru adventúr neodmysliteľne patria a aj pri krátkej hernej dobe si ich v prvej epizóde Walking Dead užijete až-až .
Na výber sú aj dva stupne náročnosti, pričom ten štandardný vám v niektorých situáciách radí, aby ste svoje odpovede zvážili, pretože môžu mať dopad na váš vzťah s určitou postavou. Niekedy vám zase odporúča porozprávať sa s každou postavou a poriadne prehľadať lokalitu, v ktorej sa práve nachádzate. Žiadny iný rozdiel medzi minimálnym a štandardným herným módom nenájdete.
Vizuálny štýl akoby komiksu z oka vypadol
Graficky hra nepatrí medzi najlepšie. Textúry prostredia pôsobia zastaralo, čo by sa ešte dalo prepáčiť, ale podobne nekvalitné sú aj textúry zombíkov a to mi už trošku vadilo. Pochopiteľne je to daň za hardvérové nároky, ktoré sú na dnešnú dobu doslova smiešne. Hru na najnižších detailoch bez problémov spustíte aj na PC s procesorom Pentium 4 a hocijakej štandardnej grafickej karte. Hlavné postavy vyzerajú naopak veľmi dobre a v spojení s nádhernou komixovou štylizáciou a výraznými farbami sa budete cítiť, akoby ste The Walking Dead čítali a nie hrali. Pochváliť musím aj dabing a s ním spojenú mimiku protagonistov. Každá postava má svoj výrazný charakter a podľa toho si ich aj obľúbite, alebo naopak znenávidíte. Dovolím si dokonca povedať, že je to hra s jedným z najlepších dabingov tohto roka. Hudba je trošku menej výrazná, a to hlavne z dôvodu, že ju často nezapočujete. Najčastejšie v akčných momentoch, kedy zvýrazňuje už tak vynikajúcu atmosféru.
Prvá z piatich epizód The Walking Dead nastavila latku dosť vysoko a Telltale majú čo robiť, aby si rovnakú úroveň držali do konca sezóny. Príbeh je výborný, rovnako ako aj dialógy, budujúce stiesnenú atmosféru bezradnosti. Rôzne cesty vývoja nasledujúcich udalostí máte plne pod kontrolou, čo považujem za jeden z najväčších plusov celej hry. Trošku ešte popracovať na dĺžke jednotlivých dielov, pretože približne tri hodiny herného času je pomerne málo. Najmä, ak vás hra chytí a nepustí, kým neuvidíte záverečné titulky. Zišlo by sa zlepšiť aj kvalitu niektorých textúr a upraviť ovládanie na klávesnici. To by stačilo, aby som mohol na celkovom hodnotení pár percent ešte pridať.
Recenzia |
The Walking Dead: Episode 1 – A New Day |
|
![]() ![]() ![]() |
|
![]() ![]() ![]() |
80% |
![]() |
ŽÁNER | adventúra |
VÝROBCA | Telltale Games |
VYDAVATEĽ |
Telltale Games |