ESET Internet Security - Recenzia

ESET Internet Security - Recenzia

 

Existujú dve skupiny ľudí. Prvá už zažila, aké to je, keď ich zariadenie napadne vírus alebo malware, tú druhú to ešte len čaká. Dôsledky škodlivých programov sa môžu drasticky líšiť, od obyčajného spomalenia počítača či smartfónu až po únik osobných informácií, alebo bankový účet zívajúci prázdnotou. Získať ochranu pred týmito nástrahami však nebolo nikdy jednoduchšie a my sme sa pozreli na to, ako je na tom antivírus s balíkom funkcií od najúspešnejšej slovenskej antivírusovej spoločnosti.

Názov ESET určite pozná množstvo Slovákov. Táto spoločnosť už roky pracuje na ochrane spotrebiteľov a ich zariadení, a vcelku úspešne sa jej darí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich najnovší balík ochranných opatrení, ktorý sa predáva pod názvom ESET Internet Security, ponúka jednoduché a prehľadné ovládanie, silný antivírus a viacero funkcií, ktoré sa zídu pri bežnom aj profesionálnom používaní. My sme ho otestovali v spojení s operačným systémom Windows 10.

Čo ESET Internet Security ponúka?

V prvom rade sa za týmto produktom ukrýva svetovo uznávaný antivírus ESET NOD32. Na ten sme sa pozreli v spojení s herným módom už v predošlej recenzii a jej výsledky nás vtedy naozaj príjemne prekvapili. Samotný NOD32 sa dokáže veľmi dobre postarať o scriptové útoky na báze JavaScriptu či útoky cez Windows PowerShell, ktoré sú v dnešnom svete stále najrozšírenejšími formami útokov. Čo ale v mierne drahšom balíku zákazník dostane okrem samotného antivírusu, je funkcionalita, ktorá sa z väčšej časti, ako už napovedá aj samotný názov Internet Security, stará o bezpečnosť na internete. Firewall, rodičovská ochrana, filtrovanie spamu, ochrana pred botnetom a skenovanie domácej siete sú len niektoré z pokytovaných funkcií. ESET Internet Security ponúka aj prepracovanú ochranu online bankingu či online platieb nad rámec bežného zabezpečenia stránok predajcov. Veľkým plusom pre majiteľov notebookov alebo používateľov webkamier je zabudovaná ochrana pred aplikácismi a programami, ktoré by obrazové snímače radi zneužili. Pokiaľ by chcel niekto nakaziť aj firmware vášho počítača, prináša ESET funkciu s názvom Kontrola UEFI, ktorá dáva pozor, či sa v základných súboroch na hlbšej úrovni nenachádajú žiadne škodlivé funkcie. ESET túto funkciu prináša ako prvý aj v produkte pre domácnosti.

Odhaľovanie hrozieb a ochrana

Antivírus a antimalware v podaní ESETu znamená konštantné skenovanie podozrivej aktivity a porovnávanie podpisov stránok, programov a súborov s databázou známych hrozieb. Databázy sú po pripojení na internet updateované na dennej báze a posielané viac ako stovke miliónov používateľov. Čo sa týka odhaľovania najnovších problémov, ESET stavia na takzvaný Live Grid, do ktorého sa môže zapojiť každý používateľ ESET produktov. Pri jeho povolení sú informácie o všetkých zaujímavých, neštandardných alebo podozrivých aktivitách poslané do ESETu, kde sú vyhodnocované a buď označené za bezpečné, alebo označené za potenciálne škodlivé a následne pridané do databázy. Vďaka tomu môže byť hrozba odhalená na niekoľkých zariadeniach v jednom dni, a blokovaná na miliónoch ďalších už v nasledujúci deň.

Skenovanie

Pokiaľ si používateľ myslí, že bežné skenovanie NOD32 neodhalilo vírus či malware, môže spustiť sken manuálne. Ako bežný sken celého počítača, tak aj hĺbkové preskúmanie všetkých súborov do najmenších detailov či vlastný sken, ak treba prešetriť iba špecifický disk. Všetky druhy skenov sú naozaj rýchle, a pri bežnom používaní ich v pozadí na moderných počítačoch takmer nepocítite. Veľmi sa nám osvedčil aj sken vymeniteľných médií, čo znamená prešetrenie obsahu USB kľúčov, CD a DVD či iných odpojiteľných zariadení. Tento sken sa dá jednoducho nastaviť na vypnutý, automatický a treťou alternatívou je poukázanie na možnosti pri každom pripojení. Pre bežných používateľov je, samozrejme, najlepšou možnosťou automatická kontrola, ale nám vyhovovala možnosť skontrolovať zariadenia podľa potreby.

Funkcionalita, ktorú by sme uvítali

Čo nás pri testovaní mierne zamrzelo, je absencia niekoľkých funkcií, ktoré ponúkajú niektoré konkurenčné programy a balíky. Menovite ide o možnosti VPN, funkcia na permanenté a bezpečné odstraňovanie súborov a určite by sme uvítali aj možnosti zálohovania. Po stránke optimalizácie systému ESET tiež mierne pokrivkáva, ale už spomínaný herný mód, na ktorý sme sa pozreli pár mesiacov dozadu, naozaj funguje a samotný ESET Internet Security nemá príliš vysoké nároky na systém.

Používateľské rozhranie a podpora

Programy môžu byť, samozrejme, akokoľvek výkonné a úspešné, ale nevyplatí sa im to, ak na ich používanie bude bežný človek potrebovať stostranový manuál a tri tabletky Aspirínu. ESET už dlhšie stavia na prehľadnosti a jednoduchosti. Dizajn v kombinácii bielej a modrej má niečo do seba, a nestratí sa či už na bežných kancelárskych strojoch, alebo tak ani na najnovších ultravýkonných zariadeniach. Pri hľadaní nastavení po prvý raz sme možno strávili o pár sekúnd viac, ako by sme chceli, ale pri množstve možností to nemôžeme ESET-u zazlievať. Skvelý trik je aj otvorenie pokročilých nastavaní po stlačení klávesy F5, čo určite ocenia ľudia, ktorí potrebujú často upravovať aj tie najmenšie podrobnosti. A ak by si náhodou používateľ nevedel dať rady s niektorým z nastavení alebo mal iný problém, ponúka ESET 24/7 podporu cez e-mail, fórum či telefonický helpdesk počas pracovných dní od 8.00 do 18.30.

Testovanie

Otestovať antivírus nie je jednoduché. Vyskúšali sme jeho úspešnosť pokusmi o preberanie nakazených súborov, návštevami pofidérnych stránok a pripájaním USBkľúča obsahujúceho veľmi nepríjemnú formu známeho malwareu a môžeme s radosťou oznámiť, že fungoval na sto percent. Poriadne otestovanie sme ale nechali na expertov zo svetovo uznávanej organizácie AV-Test, ktorá sa venuje testovaniu takýchto programov už dlhé roky. Výsledky si môžete prezrieť v grafe nižšie.

Naše hodnotenie

ESET Internet Security je správnou voľbou pri ochrane pred nástrahami internetu a vírusov. Nie je však bezchybný a ako sme mali možnosť zistiť, v niektorých aspektoch má čo robiť, aby dobehol konkurenciu v oblasti funkcionality. Na druhej strane však treba povedať, že každé bezpečnostné riešenie vyniká inou funkcionalitou a je len na používateľovi, ktoré funkcie sú pre neho dôležité. Čo sa ochrany a obrany týka, je málo riešení, ktoré budú fungovať stopercentne 24 hodín denne, 365 dní v roku. ESET sa k tomuto číslu ale približuje a viacero vychytávok, ako ochrana webkamery a jednoduché používateľské rozhranie, z neho robia produkt, nad ktorým sa oplatí porozmýšlať. Chrániť svoje dáta a súkromie je predsa veľmi dôležité a malo by ho mať na zreteli každý rozumný používateľ.

Klady

 • nízka náročnosť na systém
 • naozaj rýchle skenovanie
 • jednoduché používanie
 • podpora aj v slovenskom jazyku
 • kontrola UEFI
 • kontrola IoT zariadení

Zápory

 • absencia niektorých šikovných funkcií

Informácie o produkte

ESET Internet Security 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Orientačná cena: na rok 49,99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ESET

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 7
 • Procesor: Intel Core i7-6700K Skylake
 • Pamäť: Adata XPG D40 32GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG S10 M.2 512 GB
 • Grafická karta: MSI Radeon RX 480 Gaming X
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Monika Erdélyiová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk