Grand Ages : Rome - PC RECENZIA

Po dlhej dobe konečne nejaké osvieženie. Aj keď nepatrím ku veľkým priaznivcom budovateľských stratégii, občas sa nájde hra, ktorá ma nesmierne chytí. Ak si pamätáte na Rollercoaster Tycoon, viete o čom hovorím. Grand Ages Rome je jednou z nich. Neviem povedať, či je to tým, že som dlho nehral takéto hry, alebo snáď tým, že je ta hra neskutočne chytľavá, no môžem s istotou povedať, že som sa u GAR veľmi pobavil.

Okolo roku 2000 nás začali tvorcovia hier obstreľovať titulmi ako Pharaoh, Zeus, či Ceasar (vtedy už tretí diel). Stavanie miest a mikro-manažment bola hlavná a jediná úloha, a očividne to drvivú väčšinu hráčov aj bavilo. Zmeniť národnosť a trošku vylepšiť grafiku a bolo. No až na pár výnimiek(Settlers 4, Anno) nastalo dlhoročné ticho.

No ale dočkali sme sa. A nie len zarytí budovatelia, ale aj príležitostní hráči. Grand Ages Rome spadla z čistého neba a ponúka niekoľkonásobok toho, čo sme zameškali za tie dlhé roky. Už z názvu si môžeme vyvodiť, že hra je stavaná do obdobia najväčšieho rozmachu Ríma, a to do obdobia pádu republiky. Rím vtedy ovládal skoro celú Európu a Severnú Afriku, no množstvo vnútorných politických konfliktov viedlo k občianskej vojne. Vy sa postavíte do role člena jednej z piatich rodín, známych z histórie. Spoznáte množstvo zaujímavých faktov z dejín, stretnete sa s významnými predstaviteľmi a politikmi no a to najdôležitejšie, budete budovať mestá a armády.

{gallery}/recenzie/grandagesrome.pc.klajo/1{/gallery}

Ale poďme rovno stavať. Na začiatku väčšiny misii dostanete základnú budovu, ktorá slúži len ako bod, kde môžete začať s výstavbou (+ verbovať jednotky). Výhodou je, že si mesto môžete vytvoriť k obrazu svojmu. Na výber máte okolo 8 typov budov, ako obytné budovy, hospodárstvo, ťažba, výroba, okrasy, zábava obchod atd. Základom rozbehnutia mestečka je stabilná ekonomika. Potrebujete jedlo, vodu, drevo, tehly a kamenie, aby ste mohli pokročiť na lepšie budovy. Preto výstavba fariem, kameňolomov a iných produktívnych budov je esenciálna. Obytné budovy sú potrebné na zaplnenie pracovnej sily a musia byť postavené v stredne blízkom okruhu. Akonáhle zvládnete túto úlohu, je na čase začať zlepšovať úroveň zábavy, náboženstva a ochrany. Výstavbou školy si zabezpečíte vylepšovanie budov, vyvíjanie nových technológii, či výstavbu neprístupných budov. S nimi zabezpečíte hlavne vylepšovanie fariem, drevorubačskej chatrče a bitúnkov. No a vďaka zvýšenej produkcii potravín môžete začať produkovať múku, chleba, údeniny, víno a ostatné položky potrebné pre obchod.

{gallery}/recenzie/grandagesrome.pc.klajo/2{/gallery}

Len beda, ak sú vaši občania nespokojní. Do vášho mesta sa môžu nasťahovať až tri druhy obyvateľstva, z ktorých každý má iné potreby. Plebejcom stačí dostatok jedla, Ekviti potrebujú zábavu (krčmy, promenády, divadlá) no a Patríciovia nestrpia v okolí Plebejcov plus si potrpia na kvalitnom ošatení a olivovom oleji. Akonáhle nesplníte tieto podmienky, rozmáha sa v okolí kriminalita. Tú potláčať síce môžete, ale dosť to otravuje. Hasiť každú chvíľu požiar sa vám určite nechce. Ak splníte určité kritéria, dosiahnete rôzne vylepšenia (budovateľská horúčka – 50% cena budov), či pravý opak( hladomor (opúšťanie mesta).

{gallery}/recenzie/grandagesrome.pc.klajo/3{/gallery}

Sú ale dve veci, čo ma naozaj prekvapili. Jednou je výstavba armády, ktorá bola v predošlých budovateľských tituloch riadne odfláknutá. Jednotky vytvárate v bataliónoch (formácie), pravdaže aj na ne potrebujete suroviny a ľudí (verbovať možno len ekvitov). Na výber máte pestrú škálu jednotiek, nie len kavalériu, pešiakov a lukostrelcov, ale aj germánske, africké a galské oddiely. Každé majú svoje výhody/nevýhody a špeciálne schopnosti ( vrh kópii, charge!, ohnivé šípy.....). Druhým prekvapením je grafika. Áno, už z obrázkov je vidno, že graficky je hra na naozaj vysokej úrovni. Hra využíva naozaj pestrú škálu najnovších grafických efektov, včetne vody, tieňov, vyhladzovania atd. Zmeny počasia umocňujú atmosféru mesta a striedanie dňa a noci je naozaj excelentne spracované. Niektoré mestá si tak obľúbite, že kvôli západu slnka na pláži nebudete chcieť ani po vyhraní scenária opustiť.

{wmv}t_grandar_inad_h264{/wmv}

Tak a teraz si to zhrňme. Gradn Ages Rome je vskutku excelentne spracovaná budovateľská stratégia, ktorá okrem budovania ponúka aj možnosť ozbrojených konfliktov. Získa si vás nie len prepracovaným systémom mikro-manažmentu, ale aj krásnou grafikou, ktorá je (veď si to priznajme) jedným z najdôležitejších aspektov v týchto hrách. Veď kto by chcel postaviť krásne mesto v škaredej hre, že? Multi-player je možný ( huráá!), aj keď skôr na oddych a kampaň je tak dlhá, že som ju ani nestihol celú prejsť (a to je kampaní celkom 5!). Na záver vám vyjde hra krásna, chytľavá, prepracovaná, a nesmierne dlhá. Rozhodne odporúčam nie len zarytým architektom, ale aj priemerným hráčom.

grafika
dĺžka
spracovanie
hrateľnosť
žiadne som nenašiel
90% 90%
ŽÁNER RTS
VÝROBCA Haemimont Games
VYDAVATEĽ Kalypso Media ltd./ CDPROJEKT
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ EA

{metascore url=http://www.metacritic.com/games/platforms/pc/grandagesrome}

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk